Średnio o 3% wzrosną od przyszłego roku stawki podatku od nieruchomości i środków transportowych - takie są propozycje Urzędu Miejskiego w Szczytnie. Więcej też trzeba będzie zapłacić za uczęszczanie dziecka do przedszkola, posiadanie psa, handel na targowisku oraz miejsce na cmentarzu. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą radni na najbliższej sesji Rady Miejskiej.

Podwyżki o 3 procent

SUPERMARKETY NA MAKSA

Przygotowane propozycje podwyżek zakładają średni wzrost podatków i opłat lokalnych o 3%. W przypadku budynków mieszkalnych podatek za 1 m2 ma wzrosnąć o 1 grosz - z 47 na 48 groszy. Zdecydowanie więcej przyjdzie płacić podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą. Za wykorzystywany do tego celu budynek trzeba będzie zapłacić 13,87 zł/m2 (dotychczas 13,47). Jeśli obiekt jest większy niż 500 m2, stawka wzrośnie do 15,59 zł (15,14), a może nawet więcej. Komisje Rady Miejskiej opiniujące podwyżki uznały bowiem, że w tym przypadku miasto powinno zastosować maksymalną dopuszczalną przez ministerstwo stawkę - 17,98 zł.

Również średnio o 3% pójdzie w górę podatek transportowy. Nieco więcej - podatek za psa. Posiadanie czworonoga będzie nas kosztować 21 zamiast dotychczasowych 20 zł. Wzrośnie też, ze 150 na 160 zł, opłata eksploatacyjna w przedszkolu.

Skarbnik Hanna Żylińska zakłada, że z tytułu podwyżek dochody miasta zwiększą się o 113 tys. zł.

Pieniądze się przydadzą, bo szykuje się wyjątkowo ambitny plan wydatków. Skarbnik zapewnia, że nie ma to nic wspólnego z nadchodzącymi wyborami, ale pewnie nie wszyscy dadzą temu wiarę.

W przyszłym roku miasto będzie się starać pozyskać na inwestycje ponad 10 mln zł. Jeśli zamiar się powiedzie, można będzie przeprowadzić rewitalizację dwóch jezior (2 mln zł), wybudować stację uzdatniania wody (4,2 mln zł), przeprowadzić informatyzację Urzędu Miejskiego i zmodernizować ulicę Przemysłową (3,5 mln zł). Trzy pierwsze zadania planowano wykonać w roku bieżącym, ale ostatecznie nie udało się pozyskać na nie środków. Może przyszły rok będzie bardziej pomyślny, chociaż zdaniem fachowców szanse na remont ulicy Przemysłowej są raczej mizerne. Zdecydowanie większe nadzieje związane są z budową stacji uzdatniania wody. Jest już w tej sprawie pozytywna opinia niezależnych ekspertów.

DROŻEJ NA CMENTARZU

Od nowego roku zmieni się też cennik opłat za korzystanie z cmentarzy komunalnych. Przypomnijmy, że ten który, obowiązuje od 1 września 2004 roku przyniósł, w porównaniu do poprzedniego, znaczne obniżki, sięgające nawet 45%. Teraz tendencja ma wrócić "do normy", a stawki wzrosnąć o 3%. Za pojedynczy grób, zamiast dotychczasowych 300, trzeba będzie zapłacić 310 zł, a za podwójny 515 zł (dotychczas - 500 zł). Koszt pieczary pojedynczej wyniesie 412 zł (400 zł), a podwójnej - 720 zł (700 zł).

Opłaty za wykupienie miejsca pod grób wędrują do kasy miejskiej (ok. 60 tys. zł w skali miesiąca), pozostałe - za kopanie i formowanie mogiły, korzystanie z domu przedpogrzebowego czy wjazd na cmentarz w celu postawienia pomnika zasilają konto administratora - Zakładu Usług Komunalnych. Utrzymanie nekropolii i zatrudnionego tam czworga pracowników jest zadaniem niemal samofinansującym. Miasto dokłada do tego przedsięwzięcia rocznie tylko 10 tys. zł.

Takie rozwiązanie bardzo chwali inspektor UM Krystyna Lis. Kilka lat wcześniej, kiedy administratorem cmentarza był podmiot prywatny, który jednocześnie świadczył usługi pogrzebowe, miały miejsce liczne konflikty.

- Często dochodziło do zadrażnień między pozostałymi zakładami pogrzebowymi a administratorem, teraz tego już nie ma, wszyscy są traktowani jednakowo - mówi inspektor. Po rozłożonej na trzy etapy rozbudowie szczycieńskiej nekropolii, miejsc na niej starczy jeszcze na piętnaście najbliższych lat.

(o)

2005.11.23