Redakcja "Kurka Mazurskiego"

Pragnę wyjaśnić, że informacje zawarte w artykule "Pokrzywdzona wieś" ("KM" nr 46) nie są do końca prawdziwe. Władze gminy nie chcą skrzywdzić wsi Elganowo. W miarę posiadanych środków w budżecie staramy się poprawić warunki socjalne mieszkańców całej gminy. Wieś Elganowo do 2002 roku posiadała do swojej dyspozycji pomieszczenie o pow. 63 m2, w którym urządzony był klub wiejski. Po jego likwidacji pomieszczenie pozostało do dyspozycji mieszkańców jako świetlica. Ponieważ mieszkańcy zaprzestali użytkować pomieszczenie, poprzednie władze gminy w 2000 r. postanowiły przeznaczyć lokal do sprzedaży w trybie przetargu. Jednak po długich konsultacjach z mieszkańcami wsi, ostatecznie pomieszczenie zostało podzielone na dwa odrębne lokale mieszkalne, które przydzielono dwóm rodzinom ze wsi Elganowo. Mieszkańcy, którzy w 2000 roku wyrazili zgodę na likwidację świetlicy, obecnie występują z ponownym wnioskiem o jej urządzenie, tylko w innym pomieszczeniu. Pan Marek Sałkowski, obecny sołtys, również był zwolennikiem likwidacji świetlicy i przeznaczenia lokalu na mieszkania. Skąd więc ta nagła zmiana stanowiska?

Zapewniam mieszkańców wsi, że zwrócę się do Rady Miejskiej o przeznaczenie w budżecie na 2006 rok środków finansowych na przeprowadzenie remontu budynku i urządzenie świetlicy. Jeśli Rada Miejska przeznaczy środki na ten cel, moja decyzja będzie również pozytywna.

Podejmowanie decyzji w sprawach mieszkaniowych jest bardzo trudne. Na przydział lokalu mieszkalnego z zasobów gminy oczekuje około 30 rodzin. Niektóre z nich naprawdę mieszkają w krytycznych warunkach. W zasobach gminy nie ma wolnych lokali mieszkalnych. Mogę dysponować tylko tymi, które zostaną zwolnione przez najemców, a taki lokal zwalnia się sporadycznie - jeden na dwa lata. W 2005 r. władze gminy podjęły się inwestycji, polegającej na przebudowie budynku byłej szkoły podstawowej w Grzegrzółkach na mieszkania socjalne. W wyniku przebudowy, gmina pozyska 9 lokali socjalnych. Jednak jest to tylko niewielki procent, biorąc pod uwagę potrzeby mieszkaniowe.

Uważam, że obecnie najważniejszą inwestycją dla mieszkańców tej wsi, jest budowa wodociągu z doprowadzeniem wody do ich mieszkań. Dotychczas mieszkańcy spożywają wodę nieuzdatnioną z ujęcia po byłym Zakładzie Rolnym.

Władze gminy, mając na uwadze potrzebę zaopatrzenia wsi w wodę zdecydowały, że w 2006 roku rozpoczną inwestycję polegającą na wybudowaniu sieci wodociągowej dla mieszkańców wsi Grzegrzółki i Elganowo. W tym celu opracowany został już projekt budowlany.

Stwierdzenie sołtysa, że "Elganowo traktowane jest przez władze samorządowe po macoszemu", uważam za niesprawiedliwe. Gmina Pasym składa się z 17 miejscowości, z których każda oczekuje od władz samorządowych remontu dróg, urządzania placów zabaw dla dzieci, świetlic, boisk, plaży, zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, budowy budynków mieszkalnych. Władze samorządowe, w miarę posiadanych środków finansowych, starają się sukcesywnie realizować potrzeby całej wspólnoty.

Burmistrz Pasymia

Lucyna Kobylińska

2005.12.07