Każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Policjanci ostrzegają, że niestosowanie się do tego przepisu grozi mandatem.

Policja apeluje - noś odblaski
Na noszenie kamizelek odblaskowych coraz częściej decydują się rowerzyści/fot. policja.gov.pl

Noszenie odblasków ma duże znaczenie jesienią i zimą. - Wcześnie zapadający zmrok, ciemne poranki, mgła, opady atmosferyczne nie sprzyjają bezpieczeństwu pieszych. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, sprawią, że będzie on lepiej widoczny dla kierujących – mówi sierż. Agata Stefaniak z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie.

Policjanci zwracają też uwagę na właściwe umiejscowienie odblasków. Powinny być one w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były widoczne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu). Bezpiecznie jest posiadać dwa elementy odblaskowe - jeden z przodu i drugi z tyłu lub stosować takie ich rodzaje, które widać z obydwu stron sylwetki np. opaski odblaskowe.

Jeśli ktoś często korzysta z drogi poza obszarem zabudowanym to najlepiej będzie jeśli zdecyduje się nosić kamizelkę odblaskową, szelki lub opaskę. Do tych elementów  odblaskowych coraz bardziej przekonują się motocykliści i rowerzyści, którzy podobnie jak piesi są niechronionymi uczestnikami ruchu.