- Rządowe wsparcie antykryzysowe w czasie COVID-19 pozwoliło zachować miejsca pracy oraz ocalić udział w rynku polskich przedsięb iorstw. Obecnie mamy coraz lepsze perspektywy rozwoju, a poziom bezrobocia w Polsce jest jednym z najniższych w Unii Europejskiej – mówił podczas piątkowej wizyty w województwie warmińsko-mazurskim premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział też, że w ramach Polskiego Ładu rząd będzie wspierał inwestycje, co zapewni innowacyjność polskiej gospodarki i wyższe wynagrodzenia Polaków.

Polski Ład będzie wspierał inwestycje
- Polska powiatowa i gminna musi się odrodzić i muszą tu być tworzone nowe miejsca pracy – mówił do mieszkańców w obecności wojewody Artura Chojeckiego (trzeci z lewej) i parlamentarzystów Warmii i Mazur premier Mateusz Morawiecki

NAJLEPSZE WARUNKI DLA ROZWOJU FIRM

Premier Morawiecki odwiedził w piątek (16 lipca) Dobre Miasto, Miłakowo i Łuktę. Spotykając się z mieszkańcami premier podkreślał, że Polski Ład jest szansą na przełamanie impasu gospodarczego mniejszych miejscowości, a także dynamiczny rozwój polskich przedsiębiorstw.

- Podnosząc kwotę wolną oraz obniżając podatki dla firm, tworzymy najlepsze warunki do rozwoju naszych przedsiębiorców – podkreślił premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w firmie cukierniczej „Jutrzenka Dobre Miasto”.

Jak zaznaczył szef rządu, Polski Ład w obszarze działań dla przedsiębiorców, to wydatek na poziomie 20 mld zł w ramach podniesienia kosztów uzyskania przychodu. - To także kilkaset mld zł na inwestycje w otoczeniu firm, m.in. na nową infrastrukturę, drogi, kanalizację, światłowody czy uzbrojenie terenów, aby przedsiębiorcy mogli łatwiej prowadzić swoją działalność – wyjaśnił premier Mateusz Morawiecki. - Polski Ład popycha polską gospodarkę we właściwym kierunku – dodał.

DOBRE WYNIKI POLSKIEJ GOSPODARKI

Nasz kraj odnotowuje coraz lepsze wyniki gospodarcze. Wskaźnik PMI dotyczący m.in. zamówień, poziomu zapasów i zatrudnienia osiągnął w czerwcu najwyższy poziom w historii i wyniósł 59,4 pkt. Oznacza to więcej zamówień dla polskiej gospodarki, w tym także z zagranicy.

Odnotowujemy także wysoki poziom eksportu oraz znaczny wzrost wynagrodzeń. Według GUS, przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w maju 2021 r. wyniosło 5 637 zł, co oznacza wzrost o ponad 10 proc. w stosunku do analogicznego okresu w zeszłym roku.

Polska ma także niską stopę bezrobocia, co jest zasługą szybkiej reakcji rządu na wybuch pandemii COVID-19 i uruchomienia programów pomocowych dla polskich firm. Do tej pory, wsparciem w ramach działań antykryzysowych objęliśmy ponad 8 mln miejsc pracy.

POLSKA POWIATOWA MUSI SIĘ ODRODZIĆ

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się również z mieszkańcami popegeerowskiej gminy Miłakowo. W ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych otrzymała ona 2 mln zł. Gmina dostała także w ostatnim czasie dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych na remonty i budowę dróg.

- Po to tworzymy Polski Ład, aby w takich miejscowościach jak ta, rozwój był dużo bardziej dynamiczny – zaznaczył szef rządu. - Polska powiatowa i gminna musi się odrodzić i muszą tu być tworzone nowe miejsca pracy – dodał.

W Miłakowie  premier Mateusz Morawiecki złożył także kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej.

WSPARCIE DLA GMIN POPEGEEROWSKICH

Łącznie 340 mln zł w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych zostało przekazane gminom, w których funkcjonowały tzw. PGR-y, czyli dawne państwowe gospodarstwa rolne. Dotacje z funduszy rządowych można przeznaczyć m.in. na budowę dróg, chodników, kanalizacji sanitarnej, obiektów użyteczności publicznej, obiektów sportowych czy świetlic.

Podczas wizyty w województwie warmińsko-mazurskim premier Morawiecki przyznał, że zainteresowanie programem dedykowanym miejscowościom popegeerowskim przerosło najśmielsze oczekiwania.

- Liczba wniosków była kilkanaście razy większa niż możliwych do przeznaczenia środków. Wcześniej, w czasach PO, PSL czy SLD, nikt nie przeznaczył specjalnych setek milionów złotych na PGR-y. My to zrobiliśmy i spod ziemi te pieniądze wydobędę, byle tylko kontynuować ten program - zapewnił premier Morawiecki.