W minioną sobotę mieszkańcy Sąpłat obchodzili 25-lecie powstania Izby Regionalnej, 25-lecie utworzenia kaplicy oraz 100-lecie urodzin Maryny Okęckiej- Bromkowej. Jubileusze połączono z festynem sołeckim, który również odbywa się od wielu lat w lipcowy wieczór.

Potrójny jubileusz w Sąpłatach
Na stoiskach, oprócz swojskich przysmaków, znalazło się też coś dla ducha – książki Maryny Okęckiej – Bromkowej. Nie zabrakło też okolicznościowego tortu

Izba Regionalna w Sąpłatach kontynuuje tradycje Babskiej Izby, gdzie mieszkanki gromadziły stare sprzęty domowe. Powstała z inicjatywy dziennikarki i literatki Maryny Okęckiej-Bromkowej. Od samego początku jej istnienia opiekunem wiejskiego muzeum jest Zofia Kubicka, przyjaciółka pisarki. W tym też czasie, co izba, w zabytkowym budynku dawnej szkoły na parterze powstała kaplica, która przynależy do parafii w Dźwierzutach.   Sobotnia uroczystość, pomimo niesprzyjającej aury, była dobrą okazją do przybliżenia i przypomnienia mieszkańcom i turystom osoby Maryny Okęckiej-Bromkowej. Spotkanie z historią rozpoczęła msza św. z okolicznościowym kazaniem ks. proboszcza Jarosława Wiszowatego oraz słowno-muzycznym montażem testów poetki w wykonaniu zespołu Rumianki. Zebranych gości – władze gminy (sekretarz, przewodniczący rady), gości z Olsztyna, dawnych przyjaciół pisarki oraz wszystkich przybyłych powitała sołtys Sąpłat Anna Bronarczyk.

Gminna Biblioteka Publiczna przygotowała stoisko z książkami Maryny Okęckiej-Bromkowej dostępnymi w bibliotece oraz zaprezentowała wpisy oraz zdjęcia wykonane podczas spotkań autorskich w bibliotece i w jej siedzibie Marysin w Sąpłatach.

Rocznicowe obchody połączone były z wiejskim festynem. Na placu mieszkańcy sołectwa ustawili stoiska oferujące domowe przysmaki. Wieczorem tańczono pod wodzą DJ.

(dk)