Przegląd twórczości artystów-amatorów, uroczyste obchody strażackiego święta, spływy kajakowe oraz zawody wędkarskie w Pasymiu i Sasku Małym to tylko niektóre imprezy zaplanowane na długi weekend w różnych miejscowościach na terenie powiatu.

Powiat na majówce

PASYM

Przed tygodniem pisaliśmy o tym, jak do długiego weekendu pod względem zaplanowanych wydarzeń kulturalnych przygotowało się Szczytno. Tym razem przyszedł czas na inne miejscowości z terenu powiatu.

Bogaty program majowych imprez czeka na tych, którzy zdecydują się odwiedzić drugie miasto w powiecie, czyli Pasym. Już w najbliższy czwartek 1 maja na Rynku odbędzie się XII edycja Przeglądu Amatorskiego Ruchu Artystycznego „Kalwanaria” 2008. Głównym celem imprezy jest promowanie artystów-amatorów poprzez umożliwienie im prezentacji własnych dokonań. Podczas przeglądu będzie można posłuchać zespołów, kapel oraz chórów, a także zapoznać się ze zgłoszonymi wcześniej pracami malarskimi oraz rzeźbami. W trakcie „Kalwanariów” przewidziano także pokazy rękodzieła - wikliniarstwa, tkactwa, hafciarstwa oraz wyrobów dziewiarskich. Na scenie pasymskiego Rynku znajdzie się też miejsce na prezentacje małych form teatralnych. Początek przeglądu o godzinie 10.00. Piątek 2 maja zdominuje muzyka z wyższej półki. O godzinie 19.00 w sali kominkowej MOK-u wystąpi zespół Regina Trio Jazz. Sobotnie imprezy w ramach pasymskiej majówki odbędą się w Michałkach. Od godziny 6.00 do 12.00 na jeziorze Kalwa trwać będą zawody wędkarskie o Puchar Burmistrza Pasymia. O godzinie 11.00 nastąpi otwarcie wiejskiego placu zabaw, a po nim z myślą o milusińskich rozpoczną się gry, zabawy i konkursy.

Niedziela 4 maja należeć będzie do obchodzących swoje święto strażaków. Po uroczystej mszy za Ojczyznę i OSP (początek o 11.30) na Rynku w Pasymiu odbędzie się inauguracja Obchodów Powiatowych Dni Ochrony Przeciwpożarowej oraz 60-lecia OSP Pasym. Po części oficjalnej wystąpi Orkiestra Dęta z Płośnicy. Wieczorem zaprezentuje się kabaret „Czyści jak łza”, a całość zakończy zabawa taneczna z udziałem zespołu „Okey”.

WIELBARK

Majówka w Wielbarku upłynie pod znakiem imprez rekreacyjno-ekologicznych. Organizatorzy postawili przede wszystkim na ruch na świeżym powietrzu. Od 28 do 30 kwietnia trwał II Majowy Blok Turystyczny pod hasłem „Turystyka w gminie”. W jego ramach młodzież gimnazjalna uczestniczyła w akcji sprzątania wielbarskich rzek. Przedsięwzięcie miało na celu przygotowanie do sezonu tras kajakowych.

Główne imprezy przewidziano na 3 i 4 maja. W sobotę odbędzie się Turystyczny Zlot Gwiaździsty. Obejmuje on dwa spływy kajakowe Omulwią i Sawicą, dwa rajdy rowerowe oraz rajd pieszy dla młodzieży. Imprezy zakończy wspólne ognisko. W niedzielę 4 maja w Sasku Małym przeprowadzone zostaną IV Rodzinne Zawody Wędkarskie zorganizowane przez wielbarską sekcję Koła Wędkarskiego Szczytno. Udział w nich wezmą drużyny złożone z dziecka i rodzica.

OLSZYNY

Wszyscy miłośnicy historii powinni wybrać się w niedzielę 4 maja do Muzeum Rolniczego w Olszynach. W samo południe rozpocznie się uroczyste otwarcie Sezonu Historycznego. Sołtys Olszyn Zygmunt Rząp wraz z Muzeum Mazurskim zaprasza na występ pianisty Zbigniewa Kmicińskiego oraz Kazimierza Danowskiego z zespołem Okaryna. Na niezmotoryzowanych na pl. Juranda w Szczytnie o 11.50 czekać będzie mikrobus. Zakończenie imprezy przewidziano na godzinę 16.00.

DŹWIERZUTY, JEDWABNO

W czwartek 1 maja o godzinie 11.00 w hali dźwierzuckiego gimnazjum odbędzie się Otwarty Turniej Piłki Siatkowej. W przerwach zaplanowano prezentacje grupy tanecznej działającej przy GOKSiR oraz gry i zabawy dla dzieci. Z kolei w Jedwabnie w sobotę 3 maja rozegrany zostanie Wiosenny Turniej Szóstek Piłkarskich. Organizatorem imprezy jest Zryw Jedwabno. Po południu (15.30) w miejscowym GOK-u koncert da zespół FORTE z ZS w Jedwabnie. W ramach trzeciomajowego święta odbędzie się też druga edycja konkursu historycznego dla uczniów klas IV-VI „Witaj maj, trzeci maj”. Po nim wystąpią laureaci konkursu piosenki miłosnej „Kochać, jak to łatwo wyśpiewać”. Sobotni wieczór zakończy pokaz umiejętności tanecznych członków grupy „AKME”.

(łuk)/Fot. M.J.Plitt