Samorządy coraz częściej i z coraz większą skutecznością sięgają po środki zewnętrzne pomocne w realizacji wielu inwestycji. Z takich możliwości aktywnie korzysta również powiat szczycieński i gminy zlokalizowane na jego terenie.

Powiat szczycieński z rządowym wsparciem
Powiat szczycieński aktywnie korzysta ze środków budżetu państwa na poprawę infrastruktury drogowej. Na zdjeciu wojewoda Artur Chojecki i starosta Jarosłąw Matłach po podpisaniu umowy na dofiansowanie kolejnych zadań

W tym roku dzięki środkom z rezerwy celowej budżetu państwa przekazanym Wojewodzie Warmińsko-Mazurskiemu powstaną nowe drogi w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019. Łączny koszt tych inwestycji to blisko 10 milionów złotych. Połowę tej kwoty stanowi rządowe dofinansowanie.

Oprócz budowy dużych arterii skupiamy się również na poprawianiu lokalnej infrastruktury drogowej, z której mieszkańcy korzystają na co dzień dojeżdżając do pracy, odwożąc dzieci do szkoły. Te lokalne rozbudowy, czy modernizacje znacząco poprawiają zarówno komfort korzystania z dróg, jak i bezpieczeństwo wszystkich użytkowników – mówi wojewoda Artur Chojecki, który odpowiada za realizację programu w regionie. - Mamy świadomość, że często samorządów nie byłoby stać na sfinansowanie z własnego budżetu tak dużych inwestycji, dlatego proponujemy im aż 50% wsparcia. Przy takim dofinansowaniu nawet małe gminy z niskimi wpływami mogą zawalczyć o poprawę stanu infrastruktury drogowej, która jest jednym z kluczowych elementów rozwoju – dodaje wojewoda.

Miasto Szczytno otrzymało dofinansowanie na przebudowy ulic Suwalskiej i Pomorskiej. Umowę podpisali wojewoda Artur Chojecki oraz burmistrz Szczytna Danuta Górska i skarbnik Alina Gajkowska

Powiat szczycieński, a także Gmina i Miasto Szczytno od wielu lat piszą dobre projekty i otrzymują środki na zadania związane z poprawą stanu dróg. Dzięki programowi w ubiegłym roku zrealizowane zostały aż 4 inwestycje, a w tym roku dofinansowanie otrzymały trzy kolejne – rozbudowa dróg Świętajno-Spychowo oraz Wielbark-Rozogi, przebudowa ulic Suwalskiej i Pomorskiej w Szczytnie, a także przebudowa trzech odcinków dróg gminnych w miejscowościach: Lipowa Góra Wschodnia, Korpele, Kamionek i Lipowa Góra Zachodnia.

Jak zapewnił wojewoda podczas podpisania umów z przedstawicielami samorządów, program będzie kontynuowany również w kolejnych latach, bo w bardzo wielu miejscach Polski, a także naszego regionu, widać wymierne efekty związane z jego realizacją. - Jadąc przez małe miejscowości, czy wsie widzimy, że jakość tych dróg z roku na rok jest coraz lepsza. Chcemy, aby takich miejsc na mapie województwa przybywało – podkreślił Artur Chojecki.

Na kolejne edycje programu czekają również szczycieńscy samorządowcy, którzy liczą, że i w przyszłym rozdaniu uda im się pozyskać rządowe dofinansowanie na drogowe inwestycje.