Już w najbliższą niedzielę 13 stycznia po raz szesnasty zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Do akcji zainicjowanej przez Jerzego Owsiaka włączy się także nasz powiat. Ulicznym kwestom prowadzonym zarówno w większych, jak i mniejszych miejscowościach towarzyszyć będą koncerty, imprezy sportowe, licytacje oraz kiermasze.

Powiat zagra z Owsiakiem

SZCZYTNO

Pieniądze zebrane podczas tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostaną przeznaczone na rzecz dzieci ze schorzeniami laryngologicznymi. Największa w kraju akcja charytatywna wciąż cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Od lat uczestniczy w niej także nasz powiat. W Szczytnie zbiórka pieniędzy na ulicach miasta rozpocznie się już o godzinie 10.00 w niedzielę. Podobnie jak w latach ubiegłych, wolontariuszom towarzyszyć będą policjanci, żołnierze i strażnicy miejscy. Po południu w Miejskim Domu Kultury odbędzie się koncert pod hasłem „Coś dobrego dla każdego”. Szef szczycieńskiego sztabu WOŚP Andrzej Materna zapowiada, że będzie się on nieco różnił od imprez z poprzednich lat.

- W tym roku wystąpią uczniowie miejskich szkół podstawowych i gimnazjów. Dodatkową atrakcją będzie też pokaz walk rycerskich - mówi Andrzej Materna.

Tradycyjnie już w trakcie koncertu odbędzie się kiermasz oraz licytacje orkiestrowych gadżetów i przedmiotów podarowanych przez sponsorów. Wieczorem na scenie domu kultury wystąpią również szczycieńskie zespoły rockowe. Podczas miejskiego finału przewidziano niespodzianki.

- Wraz z harcerzami chcemy utworzyć na placu Juranda krąg pokoju. Zapraszamy do uczestnictwa wszystkich mieszkańców - zachęca Andrzej Materna. Szczycieński sztab obejmuje także inne miejscowości powiatu: Pasym, Olszyny, Świętajno,

Dźwierzuty i Jedwabno, które w tym roku po raz pierwszy włączyło się do akcji. W sumie skupia on 75 wolontariuszy. Według Andrzeja Materny, mimo upływu lat, entuzjazm młodych ludzi zaangażowanych w wielką orkiestrę, nie słabnie, a wręcz przeciwnie.

- Zainteresowanie akcją w tym roku było bardzo duże. Już we wrześniu zamknęliśmy listę wolontariuszy chcących się w nią włączyć - zdradza szef szczycieńskiego sztabu.

PASYM

Po raz drugi w wielkiej orkiestrze zagra Pasym. Ubiegłoroczny finał w miasteczku nad Kalwą wypadł bardzo dobrze - udało się wtedy zebrać ponad 6 tys. złotych. Zachęceni tym sukcesem organizatorzy zapowiadają, że w tym roku atrakcji będzie jeszcze więcej. Główne imprezy odbędą się w Gimnazjum Publicznym. O godzinie 11.00 w sali gimnastycznej rozpocznie się część sportowa. W samo południe w meczu siatkówki zmierzą się drużyny Pol. KS Szczytno i Błękitnych Pasym. Od 15.00 trwać będzie część artystyczna, podczas której wystąpią dzieci z pasymskiego przedszkola, szkół w Gromie, Tylkowie i Pasymiu oraz młodzież skupiona przy Miejskim Ośrodku Kultury. Podczas koncertu przeprowadzone zostaną licytacje m.in. witraży i rysunków na szkle wykonanych przez dzieci w ramach zajęć w MOK-u. O 17.35 będzie można spróbować swoich sił w śpiewaniu karaoke, a zaraz potem organizatorzy zapowiadają niespodziankę, która na razie owiana jest tajemnicą. W gimnazjum przewidziano także szereg dodatkowych atrakcji - kiermasze przygotowane m.in. przez podopiecznych miejscowego Domu Dziecka, sprzedaż ciast i napoi, gorące posiłki oraz pokazy udzielania pierwszej pomocy prowadzone przez strażaków z OSP i harcerzy z Tylkowa. Zbiórka pieniędzy trwać będzie nie tylko na ulicach Pasymia, ale także w okolicznych wsiach. Wolontariusze pojawią się w Gromie, Grzegrzółkach, Tylkowie i Michałkach.

- Zależy nam, by do akcji włączyła się cała gmina. Chcemy przede wszystkim połączyć dobrą zabawę ze szczytną ideą - mówi przewodniczący pasymskiego komitetu organizacyjneo WOŚP i zarazem naczelnik miejscowej OSP Romuald Małkiewicz.

WIELBARK, DŹWIERZUTY

Wielbarska kwesta na rzecz orkiestry zacznie się już w piątek 11 stycznia w szkołach na terenie całej gminy. W sobotę wieczorem w sali GOK-u w Wielbarku odbędzie się bal karnawałowy dla dorosłych, podczas którego prowadzone będą licytacje przedmiotów wykonanych m.in. przez dzieci. Dochód ze sprzedaży biletów wstępu zasili konto WOŚP. W niedzielę od 14.00 do 17.00 przygotowano blok imprez dla najmłodszych. Wieczorem młodzież bawić się będzie na dyskotece. Do ulicznej zbiórki na terenie gminy przystąpi 20 wolontariuszy, głównie uczniów gimnazjum.

Sportowo i muzycznie zapowiada się finał orkiestry w Dźwierzutach. Kwesta uliczna rozpocznie się tu o godzinie 9.00 w niedzielę. O godzinie 11.00 w sali sportowej gimnazjum rozegrany zostanie halowy turniej piłkarski. Biletami wstępu na imprezę będą orkiestrowe serduszka. O 16.00 w dźwierzuckim kościele rozpocznie się koncert noworoczny „Pod dachem tkliwej kolędy Bóg się rodzi” z udziałem młodzieży gimnazjalnej. Wieczorem w sali

GOKSiR odbędzie się dyskoteka - wstęp za serduszko.

ŚWIĘTAJNO, ROZOGI

Akcja zainicjowana przez Jerzego Owsiaka nie ominie też Świętajna. W niedzielę w siedzibie OSP wystąpią zespoły rockowe, prowadzona będzie też kwesta uliczna. Żadnych imprez związanych z finałem WOŚP, podobnie jak w latach ubiegłych, nie przewidziano natomiast w Rozogach.

(łuk)/Fot. M.J.Plitt