20 października powrócił na trasę Szczytno – Pisz pociąg. To dzięki zakończeniu większości prac na tej linii. Niedawno przeprowadzony przejazd techniczny potwierdził bezpieczeństwo zrewitalizowanej trasy. Zastępcza komunikacja autobusowa będzie teraz kursować już tylko na odcinku z Pisza do Ełku, na którym kontynuowane są prace.

Powrót pociągu
Wojewoda Artur Chojecki: - Linia Ełk-Szczytno ma istotne znaczenie dla poprawy połączenia z lotniskiem regionalnym w Szymanach

Modernizacja linii kolejowej Olsztyn – Ełk na odcinku Szczytno – Pisz – Ełk realizowana jest w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Wartość inwestycji to ok. 300 mln zł. Efektem prac będą szybsze i wygodniejsze podróże ze Szczytna do Ełku. Pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 120 km/h, a czas przejazdu w relacji Szczytno – Ełk skróci się o połowę – z ok. 3 godz. do 1,5 godz. Tym samym podróż z Olsztyna przez Szczytno do Ełku potrwa nieco ponad 2h. Skorzystają mieszkańcy regionu warmińsko-mazurskiego, którzy szybciej dojadą do pracy i szkoły.

Na całość inwestycji, o łącznej długości 113 kilometrów, złożą się: nowy przystanek Pisz Wschodni, cztery przebudowane stacje w Szczytnie, Piszu, Spychowie i Drygałach, czternaście przystanków, m.in. w Nowej Wsi Ełckiej i Rucianem-Nidzie, dziewięćdziesiąt dziewięć przejazdów kolejowo-drogowych, 9 przebudowanych mostów i wiaduktów oraz 24 nowe rozjazdy. Pasażerowie, ciesząc się z tego wydarzenia, powinni jednak pamiętać, że 14 grudnia wejdzie w życie nowy rozkład jazdy. Nie zmieni to jednak faktu, że z Pisza do Olsztyna jest już bezpośredni dojazd .

Jak powiedział na niedawnym briefingu poświęconym inwestycjom kolejowym w regionie wojewoda Artur Chojecki: Ten rok, podobnie jak cała kadencja rządu Prawa i Sprawiedliwości, jest pełen inwestycji infrastrukturalnych. Tych najważniejszych, które spinają komunikacyjnie województwo warmińsko-mazurskie. Przez całe województwo przebiega nowoczesna S7. 3, 5 mld zł wyniesie koszt modernizacji połączeń kolejowych w województwie warmińsko-mazurskim. Realizowane są już prace rewitalizacyjne na linii kolejowej Działdowo-Olsztyn wartości 389 mln zł oraz prace na linii kolejowej nr 219 na odcinku Ełk-Szczytno. Linia ta ma istotne znaczenie dla poprawy połączenia z lotniskiem regionalnym w Szymanach. W sierpniu podpisano wreszcie umowę na nowy dworzec główny w Olsztynie. Na naszych oczach Warmia i Mazury zmieniają się w nowoczesny, dostępny, przyjazny dla ludzi region.