Nie wszyscy młodzi ludzie są druhami w OSP. Ale jak wykazał konkurs wiedzy pożarniczej, dobrze znają, przynajmniej w teorii, sposoby zapobiegania pożarom.

Pożarowe zmagania

We wtorek 6 kwietnia w Zespole Szkół nr 2 odbyły się powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Do rywalizacji przystąpiło 17 uczestników z gmin: Szczytno, Rozogi, Świętajno, Wielbark i Pasym.

Młodzież pisała test w dwóch kategoriach: szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W ciągu 50 minut trzeba było odpowiedzieć na 44 pytania, które przygotował kpt. Jacek Matejko z Państwowej Komendy Powiatowej Straży Pożarnej. Dotyczyły szczegółowej wiedzy, np.: oznaczeń literowych i symboli, aktów prawnych OSP, odległości między rozmieszczeniem hydrantów, dróg ewakuacyjnych w budynkach.

W grupie szkół gimnazjalnych zwyciężył Łukasz Redynk z Wielbarka, który jest już laureatem wielu konkursów wiedzy pożarniczej. Drugie miejsce zajął Józef Gąska ze Świętajna, a trzecie Magdalena Redynk z Wielbarka. W kategorii szkół średnich na pierwszej pozycji uplasował się Mateusz Kaczmarczyk z Liceum Ogólnokształcącego z Rozogów. Po dogrywce, Arkadiusz Orzoł z Zespołu Szkół nr 1 w Szczytnie wykazał się większą znajomością pożarniczych zagadnień i wygrał z Jarosławem Paszunem z Zespołu Szkół nr 3 w Szczytnie, któremu przypadło trzecie miejsce.

- Jestem pełen uznania dla uczestników konkursu, ponieważ pytania były naprawdę trudne. Niejednego zawodowego strażaka przyprawiłyby o ból głowy - zapewniał kpt. Jacek Matejko.

- Jeśli chcemy wygrywać to musimy wysłać na dalsze eliminacje najlepszych, a takich wyłoniły te zmagania - wręczając zwycięzcom upominki mówił Kazimierz Oleszkiewicz, prezes ZP OSP w Szczytnie.

Sponsorem nagród dla zawodników było Starostwo Powiatowe i Nadleśnictwo Korpele. Za zajęcie pierwszych miejsc laureaci otrzymali aparaty fotograficzne, za drugie - plecaki, a trzecie - suszarki do włosów. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki.

Zwycięzcy już 24 kwietnia wezmą udział w eliminacjach wojewódzkich w Ełku. Wygrany konkurs na szczeblu krajowym w Warszawie gwarantuje atrakcyjną nagrodę - indeks Wyższej Szkoły Pożarniczej.

Joanna Radziewicz

2004.04.14