Dziedzictwo to rodzaj spuścizny – materialnej i niematerialnej, której nie powinniśmy zmarnować, bo gdy mądrze będziemy korzystać z dziedzictwa, możemy wiele zyskać.

Poznać dziedzictwo kulturowe Pasymia - artykuł sponsorowanyW ramach organizacji Europejskich Dni Dziedzictwa odbędą się w Pasymiu zajęcia edukacyjne dla uczniów pasymskiej Szkoły Podstawowej, gra miejska oraz wystawa zdjęć powstałych w ramach projektu „Ewidentnie ważne. Dokumentacja cmentarza i kaplicy w Pasymiu”. W piątek, 14 września w Pasymiu odbędą się wydarzenia wpisujące się w tegoroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Zaplanowane działania są częścią projektu, dofinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który miał na celu dokumentację zabytkowego pasymskiego cmentarza ewangelickiego. Najważniejszym z nich będzie wystawa fotograficzna, na której znajdą się zdjęcia wykonane podczas warsztatów terenowych – będą na nich cmentarz i kaplica oraz prac dokumentacyjno-inwentaryzacyjnych – prezentowane w otwartej przestrzeni miasta Pasymia – na Rynku.

Otwarcie wystawy odbędzie się o godz. 14.00. - Zależy nam na tym, by wystawa odbyła się w otwartej przestrzeni, aby obejrzeć ją mógł każdy, kto pojawi się w Pasymiu, kogo to miasto interesuje – mówią organizatorzy. Wystawę będzie można oglądać przez dwa tygodnie. Tego samego dnia, gdy nastąpi otwarcie wystawy, zaplanowane są również dwa wykłady dla uczniów z pasymskich szkół. Warsztaty dotyczyć będą dziedzictwa kulturowego oraz zastosowania nowych technologii, aby współtworzyć katalog na portalu www.otwartezabytki.pl, zbierającego i upowszechniającego wiedzę o zabytkach. Po części teoretycznej uczniowie przeniosą się do historycznego centrum Pasymia, gdzie wezmą udział w grze terenowej, mającej na celu w ciekawy i rozwijający sposób pomóc im zapoznać się z dziedzictwem kulturowym Pasymia.

*Organizator: Stowarzyszenie Jantar * *Partnerzy: Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, Urząd Miasta i Gminy w Pasymiu, Szkoła Podstawowa w Pasymiu im. Wojciecha Kętrzyńskiego, Miejski Ośrodek Kultury w Pasymiu.* *„Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa”.*