Trwa II etap Plebiscytu na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego organizowanego przez redakcję „Kurka Mazurskiego” i Starostwo Powiatowe. Sołectwo, którego reprezentant zajmie I miejsce, otrzyma w nagrodę od starosty 4 tys. zł, II miejsce jest premiowane kwotą 3 tys. zł, a III – 2 tys. złotych. W tym tygodniu prezentujemy kolejne finalistki. Są nimi Anna Dębek z Ruska Wielkiego i Wanda Ewa Popczyńska z Tylkowa.

Prezentujemy kandydatki na Supersołtysa Powiatu SzczycieńskiegoPrezentujemy kandydatki na Supersołtysa Powiatu SzczycieńskiegoANNA DĘBEK (Rusek Wielki)

Sołtysem została w 2021 r., a w ostatnich wyborach samorządowych wywalczyła również mandat radnej gminy Pasym. Pochodzi z Lublina, gdzie ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej. Na Mazury przywiodła ją wakacyjna przygoda i … miłość. Wspomina, że często tu przyjeżdżała latem i w czasie jednego z takich pobytów poznała swojego przyszłego męża pochodzącego z Ruska Wielkiego. W tej wsi zamieszkała po ślubie w 1986 r. Jest mamą trojga dzieci – dwóch synów i córki. Przez 40 lat była nauczycielką języka polskiego w pasymskiej szkole podstawowej i gimnazjum, pracowała również w szkolnej bibliotece. Od ubiegłego roku jest na emeryturze. Jako sołtys angażuje mieszkańców do działań na rzecz ich miejscowości. Przed Wielkanocą organizuje akcję sprzątania świetlicy, w której odbywa się święcenie pokarmów. Udało się jej także zadbać o plażę przy żwirowni i uporządkować teren wokół świetlicy. Organizuje też sprzątanie wsi oraz okolicznościowe imprezy, takie jak Dzień Kobiet, mikołajki dla dzieci czy „Upominek dla seniora”.

Jej hobby to czytanie książek. Nie stroni również od rozwiązywania różnego rodzaju łamigłówek – sudoku czy krzyżówek. Ceni sobie aktywny wypoczynek, a zwłaszcza długie spacery.

Prezentujemy kandydatki na Supersołtysa Powiatu SzczycieńskiegoPrezentujemy kandydatki na Supersołtysa Powiatu SzczycieńskiegoWANDA EWA POPCZYŃSKA (Tylkowo)

Funkcję sołtysa pełni trzecią kadencję. Z Tylkowem jest związana od momentu przyjścia na świat. - Urodziłam się w samym centrum Tylkowa w 1951 r. Mój tato był tu kowalem – wspomina pani Wanda. Rodzice przyjechali na Mazury z Hrubieszowa. - Zostali wysiedleni w ramach akcji „Wisła” - mówi sołtys.

Pani Wanda jest wdową. Ma dwoje dzieci – syna i córkę. Oboje nie mieszkają już jednak w Tylkowie. Od lat sołtys jest emerytką. W przeszłości pracowała w GS-ie, na kolei i mleczarni. Potem się przekwalifikowała i była kucharką w pensjonacie „Panorama”. Ma dość nietypowe jak na kobietę hobby. W wolnych chwilach uwielbia łowić ryby. W czasach, kiedy były surowe zimy, wędkowała pod lodem. Latem robi to przeważnie z kładki. Zdradza, że wśród największych okazów, jaki udało się jej złowić był dwukilogramowy leszcz. Przyznaje, że wędkuje głównie dla przyjemności. Bliski kontakt z naturą i przebywanie nad wodą pozwala jej odpocząć psychicznie.

LISTA FINALISTÓW

1. Magdalena Chaber (Wawrochy)

2. Anna Dębek (Rusek Wielki)

3. Zbigniew Frączkowski (Przeździęk Mały)

4. Andrzej Gers (Szymany)

5. Halina Jaśniewicz (Lipniki)

6. Danuta Kaczmarczyk (Borki Rozowskie)

7. Edyta Kopeć (Świętajno)

8. Alina Kostiuk (Konrady)

9. Elżbieta Pałasz (Jedwabno)

10. Adolf Pasztaleniec (Trelkowo)

11. Lidia Piórkowska (Olędry)

12. Wanda Popczyńska (Tylkowo)

13. Małgorzata Poździał (Rańsk)

14. Danuta Ruszczyk (Klon)

15. Bogumiła Tabaka (Linowo)

(ew)