Oszuści, podszywając się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, oferują seniorom pomoc przy wypełnianiu wniosków o czternastą emeryturę, przy okazji wyłudzając od nich dane osobowe.

Próbują oszukać na
Tzw. „czternastkę” ZUS wypłaci z urzędu wraz z listopadowym świadczeniem

– ZUS otrzymał informację, że do jednej z klientek zadzwoniła oszustka, która podszywała się pod pracownika zakładu ubezpieczeń i oferowała pomoc przy wypełnianiu wniosku o czternastą emeryturę. Próbowała nakłonić emerytkę do podania danych osobowych – mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko – mazurskim.

Zakład przypomina, że jego pracownicy nie dzwonią w sprawie czternastej emerytury i nie proponują pomocy przy wypełnianiu wniosków, ponieważ tzw. „czternastkę” ZUS wypłaci z urzędu wraz z listopadowym świadczeniem. Oszuści, którzy podają się za pracowników ZUS, liczą na zaufanie seniorów i chcą w ten sposób wyłudzić ich dane osobowe. - Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości co do tożsamości osoby podającej się za pracownika ZUS, powinien skontaktować się z najbliższą placówką ZUS lub z Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem 22 560 16 00. O każdej próbie oszustwa należy też powiadomić policję – dodaje rzeczniczka.

(ew)