Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Jedwabnie mogą być z siebie dumni. Przygotowany przez nich projekt „Ocalić od zapomnienia” otrzymał nagrodę w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez ministerstwo edukacji.

Projekt na szóstkę

O projekcie realizowanym w Zespole Szkół w Jedwabnie pisaliśmy w kwietniu. Przypomnijmy, że przedsięwzięcie pod nazwą „Ocalić od zapomnienia” zostało przygotowane w ramach ogólnopolskiego konkursu „W Polsce bije serce świata...”. Jego celem było m.in. kultywowanie tradycji regionalnych oraz przybliżenie młodym ludziom historii ich małych ojczyzn. Projekt opracowały nauczycielki ZS w Jedwabnie - Bożena Drelich, Zofia Kozłowska, Jadwiga Krawczyk i Urszula Porycka-Krawczewska. Uczestniczyli w nim uczniowie pierwszych i trzecich klas gimnazjalnych. Efektem kilkumiesięcznych prac młodych ludzi są opisy oraz monografie najciekawszych obiektów znajdujących się na terenie gminy Jedwabno - kapliczek, krzyży przydrożnych oraz kościołów i starych cmentarzy ewangelickich.

Gimnazjaliści, na podstawie rozmów z najstarszymi mieszkańcami, zbierali też miejscowe legendy oraz informacje o dziejach wybranych budowli. Uczniowie samodzielnie wykonali dokumentację fotograficzną. Dzięki ich zaangażowaniu powstały ciekawe opisy m.in. kościołów w Jedwabnie i Nowym Dworze oraz kapliczek w Szuci i Małszewie. Projekt zrealizowany przez młodzież najpierw został doceniony przez Warmińsko-Mazurskie Kuratorium Oświaty. Znalazł się na liście nagrodzonych w kategorii przedsięwzięcie, program, inicjatywa, przechodząc do etapu ogólnopolskiego. Również i na tym szczeblu szkoła z Jedwabna odniosła sukces, otrzymując nagrodę ministra edukacji. Jej wręczenie odbyło się w przeddzień zakończenia roku szkolnego, 21 czerwca w Warszawie.

ew/Fot. archiwum

PS. W najbliższych numerach „Kurka” zaprezentujemy najciekawsze prace uczniów z Jedwabna powstałe w ramach nagrodzonego projektu.