W Gminnym Ośrodku Kultury w Świętajnie odbyła się kolejna edycja Gminnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek. Uczestnicy zaprezentowali często zapomniane już utwory nawiązujące tematyką do Bożego Narodzenia.

Przegląd kolęd i pastorałek
W przeglądzie licznie uczestniczyli uczniowie gminnych szkół

Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek, który odbył się 11 grudnia, to wydarzenie łączące piękną tradycję kolędowania oraz poznawania nieznanych i zapomnianych polskich kolęd oraz pastorałek. Uczestnicy wykonali staropolskie kolędy oraz pastorałki, które dostarczyły wiele radości a niepowtarzalny nastrój udzielał się zarówno organizatorom jak również wszystkim obecnym, chętnie włączającym się we wspólne śpiewanie. Przegląd rozpoczął się od koncertu zespołu instrumentalnego Musique Macabre działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Świętajnie. W części konkursowej wystąpiło 20 uczestników z terenu gminy Świętajno. Eliminacje odbyły się w czterech kategoriach wiekowych: przedszkola, klasy I-III, klasy IV-VI, klasy VII, VIII, gimnazja i absolwenci szkół. Występy oceniało jury w składzie: Jan Lisiewski - przewodniczący Rady Powiatu, prezes chóru Pasjonata, Dominik Jastrzębski – muzyk, instrumentalista, kameralista, nauczyciel, solista Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie, Robert Jakubowicz – leśnik z Nadleśnictwa Marksewo, członek chóru Pasjonata, saksofonista w zespole instrumentalnym Musique Macabre.

W poszczególnych kategoriach zwyciężyli: przedszkola - Helena Zielińska (przedszkole Samorządowe „Akademia Bajek” w Świętajnie; klasy I-III: Hanna Morawska (Szkoła Podstawowa im. Marii Zientary w Spychowie); klasy IV-VI: Maja Skowrońska (Szkoła Podstawowa im. Ignacego Krasickiego w Świętajnie); klasy VII, VIII, gimnazja i absolwenci szkół: Emilia Spanialska (Kreolia Kraina Kreatywności).

(g)