Wiosną przyszłego roku ma się zakończyć remont dachu zabytkowego kościoła ewangelickiego w Wielbarku. Przetarg na wykonanie robót wygrała firma z Grudziądza, oferując cenę 390 tysięcy złotych, jednak całą procedurę trzeba było częściowo powtórzyć.

Przetarg z przeszkodami

KOMISJA NIE ZAUWAŻYŁA

Wybudowany w latach 20. XIX wieku według projektu znanego architekta Karla Friedricha Schinkla kościół ewangelicki to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Wielbarka. Od dawna jednak nie spełnia on już swojej funkcji. Zabytek popadał w ruinę, ale na szczęście od kilku lat gmina stopniowo go remontuje. W 2009 roku kosztem 65 tys. zł wykonano prace zabezpieczające konstrukcję wieży. Były one konieczne, bo nadzór budowlany stwierdził, że grozi ona zawaleniem. W tym roku rozpocznie się remont dachu na głównej bryle budynku. Przetarg na realizację tego zadania wygrał Zakład Budowlany „Krupiński” z Grudziądza, oferując cenę 390 tys. zł brutto. Żeby jednak ostatecznie wyłonić wykonawcę, trzeba było częściowo powtórzyć całą procedurę. Początkowo komisja wskazała innego oferenta, firmę z Ciechanowa. Okazało się jednak, że jej członkowie nie dopatrzyli się przy sprawdzaniu ofert błędu.

- Wyszedł on dopiero przy konfrontacji oferentów. Stąd trzeba było poprzednie postępowanie unieważnić – tłumaczy wójt Wielbarka Grzegorz Zapadka. Chodziło głównie o to, że osoba wskazana przez firmę jako kierownik budowy nie miała formalnie potwierdzonych uprawnień do prowadzenia prac na obiektach zabytkowych. Druga wątpliwość dotyczyła zabezpieczeń finansowych.

ZAKRES PRAC

Roboty mają się zacząć w tym roku i potrwać do końca kwietnia 2012 roku. Ich zakres obejmuje wymianę pokrycia dachu z dachówki ceramicznej, deskowania i łacenia oraz częściową wymianę konstrukcji dachu. Do tego dojdzie jeszcze naprawa gzymsów z cegły i tynków zewnętrznych oraz wymiana instalacji odgromowej. Zdaniem wójta, najtrudniejszym etapem będzie rekonstrukcja więźby dachowej.

- Tworzą ją drewniane belki, niektóre z nich były obrabiane w sposób ozdobny, stąd konieczność ich dosztukowania – mówi Grzegorz Zapadka. Na remoncie dachu prace związane z odnową kościoła się nie skończą. W przyszłym roku gmina zamierza opracować dokumentację na wykonanie nowej elewacji wieży.

POMYSŁY NA ZAGOSPODAROWANIE

Wielu mieszkańców zadaje sobie pytanie, w jaki sposób obiekt będzie wykorzystywany po wykonanej niemałym nakładem środków modernizacji. Jak się okazuje, pewne pomysły na to już są, choć na razie żaden z nich nie został ściśle sprecyzowany. Jakiś czas temu do gminy zgłosił się chętny do stworzenia w dawnym kościele muzeum I wojny światowej. Swoje zamierzenia związane z budowlą ma także Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Wielbarskiej.

- Przymierza się ono do umieszczenia tam stałych ekspozycji udostępnianych w sezonie letnim – zdradza wójt, dodając, że gmina wciąż czeka na inne propozycje na ciekawe zagospodarowanie zabytku po remoncie.

(ew)/fot. E. Kułakowska