Działające w Farynach Stowarzyszenie „Nasze jutro” stara się, by miejscowi nie zamykali się w domach, lecz aktywnie uczestniczyli w projektach integrujących lokalną społeczność. Temu właśnie służyły spotkania „Przy stole i przy krośnie”.

Na organizację spotkań Stowarzyszenie „Nasze jutro” pozyskało środki z ogłoszonego przez gminę Rozogi konkursu. Głównym założeniem projektu było kultywowanie tradycji tkackich oraz kulinarnych Kurpiowszczyzny i Mazur. - Celem spotkań jest także zachęcenie ludzi, by nie siedzieli tylko przed telewizorem a wspólnie się spotkali i porozmawiali - mówi Helena Dąbkowska, prezes stowarzyszenia.{akeebasubs !*}
Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.
W cyklu trzech spotkań uczestniczyli dorośli i młodzież z Faryn. Zajęcia tkackie poprowadziła Izabela Derecka, zastępczyni przewodniczącego Rady Gminy Rozogi. Nauczyła ona miejscowych jak tkać dywaniki, serwetki, podkładki na stolik.
Warsztaty kulinarne polegały z kolei na tym, że uczestniczące w nich panie wymieniły się sprawdzonymi przepisami, głównie świątecznymi i polecały sobie nawzajem co warto przygotować na bożonarodzeniowy stół.
W cyklu spotkań brało udział w sumie 25 osób, a odbywały się one w świetlicy wiejskiej. Podsumowaniem była wycieczka do muzeum w Szczytnie, gdzie uczestnicy mogli zobaczyć jak wyglądały dawne narzędzia tkackie.
Zajęcia zakończyły się 30 listopada, jednak tak się spodobały miejscowym paniom, że teraz spotykają się wspólnie tym razem w bibliotece, by razem wykonywać ręczne robótki. Uczestniczki postanowiły także we współpracy z biblioteką i stowarzyszeniem zorganizować mikołajki dla dzieci.
