Policjanci przypominają o obowiązku posiadania odblasków. O tym, jak przykre konsekwencje może mieć ich brak, przekonał się 46-letni mieszkaniec gminy Wielbark.

W poniedziałek 4 września po godz. 21.00. 47-letni kierowca volkswagena passata, jadąc w kierunku Wielbarka, podjął manewr wyprzedzania znajdującej się przed nim ciężarówki. W tym momencie zauważył, że przed jego autem środkiem lewego pasa idzie człowiek. Jego sylwetka była ciemna, nie miał na sobie żadnych elementów odblaskowych. Widoczność pogarszał też padający deszcz. Kierowca passata, chcąc uniknąć uderzenia w pieszego, zjechał w kierunku ciężarówki, ale odbił się od niej i potrącił 46-latka. Poszkodowany z ogólnymi obrażeniami ciała trafił do szpitala w Szczytnie.

Policjanci przypominają, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu drogą znajdującą się poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. - Za brak elementu odblaskowego grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł – ostrzega podkom. Ewa Szczepanek z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie. Podkreśla, że po zmroku pieszy w ciemnym ubraniu jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości ok. 40 metrów, a osoba z odblaskiem – nawet ze 150 metrów. - Ta dodatkowa odległość pozwala kierowcy w porę wyhamować i ominąć pieszego dodaje policjantka.

(ew)