Folk, muzyka Klenczona i gorące rytmu rocka będą rozbrzmiewać podczas Dni i Nocy Szczytna. Jurand, który przejmie władzę nad grodem na trzy dni najprawdopodobniej zsiądzie w tym roku ze swego rumaka, a dziedziniec ratusza we władanie obejmą najmłodsi.

Przygotowania do tegorocznego święta grodu są już dość zaawansowane. Z grubsza wiadomo kto będzie występował i kiedy. Znany jest główny sponsor - Carlsberg Okocim SA, który co prawda nie w żywej gotówce, lecz pośrednio, dołoży się do organizacji święta kwotą 50 tys. zł.

Trwają intensywne rozmowy z kolejnymi firmami, które do organizacji Dni i Nocy mogą się dołożyć. Być może do grona sponsorów dołączą takie marki jak: Henkel Polska czy TU Generali lub Compensa. Wśród sponsorów nie będzie w tym roku firmy Fujifilm, która z uczestnictwa w szczycieńskiej imprezie zrezygnowała.

Organizatorzy obchodów "DiNSz" szukają także patrona medialnego. Najbardziej zaawansowane są rozmowy z TVN, informacje o szczycieńskiej imprezie ma też podać Teleekspres TVP. Aktywnie szczycieńskie święto reklamować będzie Radio Olsztyn.

W pierwszym dniu imprezy w godzinach przedpołudniowych odbędzie się wyścig motocykli zabytkowych wokół małego jeziora. Po południu pojawi się "Jurand", ale nie na tradycyjnym koniu tylko... to tajemnica, której nie zna nawet od lat wcielający się w sienkiewiczowską postać Tadeusz Piórkowski z Sasku Małego. My wiemy tylko, że przemarsz jurandowej świty ulicami miasta będzie... przejazdem - paradą motocykli harley. Być może więc i Juranda ujrzymy na mechanicznym rumaku.

Tego samego dnia wieczorem, na dziedzińcu zamkowym, przewidziany jest koncert folkowy pod hasłem "Muzyczny Dziedziniec Tradycji", połączony z nauką tańców ludowych.

Sobotni koncert główny ma otworzyć musical "Kwiaty we Włosach" m.in. z muzyką Krzysztofa Klenczona. W roli gwiazd zapowiadane są Budka Suflera i Blue Cafe. W niedzielę tradycyjny "Rock w ruinach", w którym, jak zapowiada burmistrz, wystąpią m.in. Kasia Kowalska, Hunter, Peja i Slums Attack.

Przez całe trzy świąteczne dni muzyką ma też rozbrzmiewać plac Juranda, którego techniczne "oprzyrządowanie", między innymi, ma zapewnić główny sponsor, czyli Carlsberg Okocim SA. Szykuje się więc prezentacja dorobku kulturalnego gmin z terenu powiatu szczycieńskiego, występy zespołów rodzimych i z terenu województwa. Nowością będzie spektakl teatru ulicznego, parada motocykli - harley.

Nie może się też obyć bez sportowych emocji. Do tradycyjnych Małego i Dużego Biegu Juranda dochodzą wyścig motocykli, maraton pływacki i pokaz modeli pływających, biorących udział w mistrzostwach świata.

Przewiduje się też zdarzenia, które mają mieć charakter bardziej poważny, a nie rozrywkowy. Specjalnie powołana kapituła już pracuje nad regulaminem wyłonienia nominatów do nagrody burmistrza - honorowego medalu. Mają one być przyznane w tym roku według ściśle określonych zasad w różnych dziedzinach: kulturze, sporcie, gospodarce itp.

Zapowiadane są też zmiany w lokalizacji ulicznego handlu - ma być przeniesiony z placu Juranda w kierunku skrzyżowania ulic Odrodzenia i Żwirki i Wigury. Do tego bowiem miejsca centrum miasta będzie wyłączone z ruchu kołowego. Kwestie techniczne dotyczące zabezpieczenia imprez i zamknięcia terenu dopiero wchodzą w etap uzgadniania szczegółów.

(hab, o)

2003.06.04