Od początku kwietnia do końca czerwca potrwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011. Nowością w stosunku do poprzedniego takiego badania jest to, że każdy chętny może spisać się sam, przesyłając dane drogą internetową.

Celem spisu powszechnego będzie dostarczenie szczegółowych informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o społeczno-ekonomicznej charakterystyce gospodarstw domowych i rodzin. Zakres zbieranych danych obejmuje m.in.: stan i charakterystykę demograficzną ludności, edukację, aktywność ekonomiczną, dojazdy do pracy, źródła utrzymania, niepełnosprawność, obywatelstwo, wyznanie, stan i charakterystykę zasobów mieszkaniowych. Badanie ludności odbywać się będzie w drodze badania pełnego (z krótszą listą pytań) oraz reprezentacyjnego (z dłuższą listą). W badaniu reprezentacyjnym wezmą udział osoby, których mieszkanie zostało wylosowane. Istnieje również możliwość dokonania spisu przez Internet. Do tego celu przygotowano dwie wersje formularza (off-line i on-line). Od 1 kwietnia wersja on-line jest dostępna na stronach internetowych www.stat.gov.pl i www.spis.gov.pl.

Dane spisowe będą zbierane w następujących terminach: od 1 kwietnia do 16 czerwca trwa samospis internetowy, od 8 kwietnia do 30 czerwca ankieterzy statystyczni przeprowadzą spis telefonicznie, od 8 kwietnia do 30 czerwca rachmistrzowie spisowi przeprowadzą wywiady w terenie na przenośnych urządzeniach elektronicznych.

(e)