Rafał Kot znów stanął na podium Mistrzostw Polski. Tym razem był drugi wśród mężczyzn w mocno wyczerpującym biegu 24-godzinnym w Pabianicach rozgrywanym w ramach Ultra Park Weekend. Podczas zawodów padły dwa rekordy Europy.

Rafał Kot wicemistrzem Polski
W ciągu niespełna miesiąca Rafał Kot zdobył dwa medale MP – najpierw w górach, teraz na asfalcie

Od piątku do niedzieli w Parku Wolności w Pabianicach rozgrywano Ultra Park Weekend. W ramach imprezy odbyły się zawody biegowe na długich dystansach, w tym podwójne Mistrzostwa Polski - w Biegu 24-godzinnym oraz na 100 km. Trasa wiodła po asfaltowej pętli długości 1750 metrów. Zawodnicy, w tym krajowa czołówka, do walki na najbardziej wyczerpującym dystansie wystartowali w sobotę o godzinie 7.00 rano. W tym gronie znalazł się Rafał Kot, którego wspomagała ekipa serwisowa w składzie Marek i Monika Nestorowiczowie z Kętrzyna. Mimo zmiennych warunków atmosferycznych, obfitych deszczów i burzy, silnego wiatru, biegacze osiągnęli bardzo dobre wyniki. Klasą samą dla siebie okazała się Małgorzata Pazda-Pozorska, która pobiła rekord Polski oraz rekord Europy – 260,608 km (od 2017 r. oba rekordy należały do Patrycji Bereznowskiej -  259,990 km)! Jej wynik to jednocześnie trzecie osiągnięcie na świecie w tej konkurencji. Zawodniczka z Kobylnicy zostawiła w pokonanym polu zarówno wszystkie rywalki, jak i rywali. Najlepszy wśród mężczyzn był bowiem Leszek Małyszek z wynikiem 258,4 km. Niewiele krótszy dystans – 255,77 km pokonał Rafał Kot, zajmując wśród mężczyzn drugie miejsce i zdobywając srebrny medal Mistrzostw Polski. - Wyniki zapewne byłyby jeszcze lepsze, gdyby nie burza i potężna ulewa, jaka towarzyszyła nam przez ostatnie 4 godziny biegu – podsumowuje Rafał Kot, który też poprawił swoją życiówkę z MŚ w Albi o 4,5 km. Nie ukrywa, że z ostatnich występów jest bardzo zadowolony. W sumie w ciągu niespełna miesiąca zdobył dwa medale MP - w górach i na asfalcie.

Rekord Europy odnotowano także w biegu na dystansie 100 km. Wśród kobiet najlepsza była Dominika Stelmach, która pokonała trasę w 7:04:36 godz., o ponad 50 minut szybciej od dotychczasowego rekordu kraju, a o niespełna 6 minut poprawiła także rekord Europy. Do najlepszego wyniku na świecie brakuje jej jeszcze blisko pół godziny.