Wciąż czekamy na głosy czytelników w I etapie Plebiscytu na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego organizowanego przez redakcję „Kurka” i starostwo powiatowe. W tym tygodniu prezentujemy sołtysów gminy Świętajno. Na jej czele nie tylko stoi wójt – kobieta, ale i większość spośród 15 sołtysów to panie. Jednak najdłuższym stażem sołtysowania może się poszczycić mężczyzna - Zdzisław Grzyb z Chochoła.

Rekordzista z Chochoła

Trwa I etap Plebiscytu na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego. Przypominamy, że do 8 kwietnia można głosować na wszystkich sołtysów z poszczególnych gmin. Służą do tego oryginalne kupony drukowane w „Kurku Mazurskim”. Po wypełnieniu należy je dostarczyć osobiście lub pocztą do naszej redakcji. Każda osoba może wypełnić dowolną liczbę kuponów. Do II etapu plebiscytu przejdzie 15 sołtysów, którzy uzyskali najwięcej głosów. W ten sposób wyłonimy finałową piętnastkę. W jej skład wejdzie trzech sołtysów z gminy Szczytno i po dwóch z pozostałych. Z tego grona, również głosami czytelników, wybrany zostanie tegoroczny zwycięzca. Wyniki ogłosimy w czerwcu. Na sołectwo, którego przedstawiciel zajmie I miejsce czeka 3 tys. zł, II miejsce – 2 tys. zł, a trzecie – 1 tys. złotych. Nagrody finansowe funduje starosta.

W tym tygodniu zachęcamy do oddawania głosów na sołtysów z gminy Świętajno. Śmiało można powiedzieć, że rządzą nią kobiety. Na czele gminy stoi wójt Alicja Kołakowska, a na 15 sołectw w aż ośmiu sołtysami są również panie. W bieżącej kadencji niewielu jest za to debiutantów. Nowymi sołtysami są: Edyta Duda (Świętajno), Ksymena Klusek (Spychowo), Konrad Szewczyk (Piasutno), Alina Kostiuk (Konrady) oraz Karolina Ślubowska (Jerutki). Najdłuższym stażem sołtysowania może się poszczycić pełniący tę funkcję od 1990 r. Zdzisław Grzyb (Chochół). Niewiele ustępuje mu Władysław Karpiński ze Starych Czajek. Sołtysem jest nieprzerwanie od 1994 roku. Miano najstarszego wiekiem sołtysa w gminie przypada Andrzejowi Bełcikowskiemu z Długiego Borku (65 lat), a najmłodszego – 29-letniej Karolinie Ślubowskiej z Jerutek.

(ew)

GMINA ŚWIĘTAJNO:

Biały Grunt – Agata Cicha, Chochół – Zdzisław Grzyb, Długi Borek – Andrzej Bełcikowski , Jerominy – Jan Wielk, Jerutki – Karolina Ślubowska, Jeruty – Elżbieta Jabłonowska, Koczek – Izabela Magdaleńska, Kolonia – Monika Gwiazda, Konrady – Alina Kostiuk, Nowe Czajki – Jacek Gnatkowski, Piasutno – Konrad Szewczyk, Stare Czajki – Władysław Karpiński, Spychowo – Ksymena Klusek, Świętajno – Edyta Duda, Zielone – Ryszard Zera.