Pojawiający się w domu piesek to przede wszystkim nowy członek rodziny. Psy mają swój temperament, warto o tym pomyśleć przed zakupem zwierzęcia i wyborem rasy.

Duże rasy zwykle są spokojniejsze, małe nadpobudliwe, ale nie ma na to reguły. Labrador potocznie uważany za rodzinnego, idealnego dla dzieci, to pies inteligentnie „wchodzący na głowę” właścicielom. Z kolei Jack Russell Terrier, prawdopodobny pierwowzór Reksia z bajki, to przykład psiego ADHD, mistrz psich zawodów AGILITY, bez odpowiedniej aktywności fizycznej może być trudny w ułożeniu.

Przy wyborze rasy nie kierujemy się modą, tylko jej wnikliwym poznaniem. Zarówno na początku, jak i wtedy kiedy opadną już emocje związane z pojawieniem się psa w rodzinie, warto wyznaczyć w wychowaniu zwierzęcia pewne granice. Należy popracować nad rodzącymi się relacjami, zwłaszcza jeżeli w domu są dzieci, ponieważ w większości przypadków agresji psa zawinił człowiek. Osobne legowisko, spokój przy jedzeniu, wykonywanie podstawowych komend na spacerze (np. „wracaj”, chodzenie na smyczy i przy nodze) są bardzo istotne. Ważne są również pierwsze pozytywne kontakty z człowiekiem, szczególnie do 10. tygodnia życia: głaskanie, brak przemocy. Konsekwentnie i bez agresji.

Joanna Rozbicka