Niespełna dwa lata potrwa modernizacja linii kolejowej z Olsztyna do Szyman. W miniony piątek PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na wykonanie robót z włoską firmą, która wygrała przetarg. Wartość inwestycji to 115 mln zł brutto.

Robota na dwa lata

Chociaż data otwarcia Portu Lotniczego w Szymanach wciąż jest wielką niewiadomą, tuż po wakacjach rozpocznie się generalny remont linii kolejowej łączącej stolicę województwa z regionalnym lotniskiem.

Prace prowadzone będą na liczącym 45 kilometrów torowisku łączącym Olsztyn ze Szczytnem i 10-kilometrowym Szczytno-Szymany. Ten ostatni odcinek nieczynny dla ruchu pasażerskiego od 10 lat został niedawno przywrócony dla transportu towarowego. Trasa Olsztyn –Szczytno licząca ponad 100 lat ostatnią naprawę przeszła 35 lat temu. Jadące nią pociągi muszą zwalniać na niektórych odcinkach nawet do 30 km/h. Po modernizacji będą mogły jechać 100 km na godzinę a ze Szczytna do Szyman nawet 110 km/h.

Włoska firma Salcef Construzzioni, która wygrała przetarg ma 50-letnie doświadczenie i specjalizuje się w pracach kolejowych. Roboty mają potrwać najpóźniej do marca 2013. Potem przewidziana jest budowa nowej dwukilometrowej linii odchodzącej sprzed stacji Szymany do terminala Portu Lotniczego Mazury wraz z urządzeniami sterowania ruchem oraz peronu z wiatą przystankową przy terminalu lotniczym. Władze portu nie zdecydowały jeszcze, gdzie taki terminal powstanie.

(pul)/fot. M.J.Plitt