Zamiast do Skarbu Państwa, coraz więcej pieniędzy wpływa na konta organizacji. – Ludzie chętniej dzielą się z innymi – podsumowuje naczelnik Urzędu Skarbowego w Szczytnie Małgorzata Targalska.

Rośnie świadomość podatników

Wzrasta zainteresowanie odliczaniem 1 procenta podatku należnego organizacjom pożytku publicznego. Na takie rozwiązanie zdecydowało się w tym roku 12924 podatników (31%), tj. o 2013 więcej niż rok wcześniej. Zwiększyła się też kwota przekazanych w ten sposób pieniędzy z 358 tys. zł do 420 tys. zł.

- Ludzie chętniej dzielą się z innymi. To oznaka rosnącej świadomości, w sytuacji gdy nic to nie kosztuje – komentuje naczelnik Urzędu Skarbowego w Szczytnie Małgorzata Targalska. Zamiast bowiem do Skarbu Państwa, ich pieniądze trafiają do organizacji pożytku publicznego.

Takiej tendencji sprzyja uproszczenie formalności. Podatnicy nie muszą dokonywać wpłat na konto wybranej przez siebie organizacji, a jedynie w zeznaniu podatkowym podać wysokość wnioskowanej wpłaty, która nie może przekroczyć 1% podatku. Trzeba jeszcze tylko podać numer KRS organizacji, bez wymieniania jej pełnej nazwy, co w latach poprzednich stwarzało problemy i powodowało błędy w zeznaniach.

Komu swój procent przekazuje naczelnik Targalska?

- Co roku innej organizacji, np. niosącym pomoc dzieciom, czy prowadzącym schroniska dla zwierząt. Nie kieruję się przy tym w pierwszej kolejności patriotyzmem lokalnym, tylko przekonaniem, że organizacja dobrze wykorzystuje pozyskane środki – odpowiada naczelnik.

Za 2010 rok można było przekazywać 1% podatku m.in. 8 organizacjom mającym swoje siedziby na terenie powiatu szczycieńskiego.

(o)/fot. A. Olszewski