Zawody sportowe, zabawy dla dzieci, występ rosyjskiego zespołu tanecznego i dyskotekowe pląsy prawie do świtu były głównymi atrakcjami tegorocznych XIII Dni Jedwabna.

Rosyjskie rytmy

Nowe atrakcje

Trzynastka nie okazała się pechowa dla organizatorów, choć w programie tegorocznego święta gminy zabrakło słynnego już w okolicy Przeglądu Piosenki Obozowej. Jeszcze kilka lat temu przyciągał on rzeszę uczestników i publiczności. Ostatnio jednak zaczął tracić popularność.

- Powód jest prosty - w nasze strony przybywa latem coraz mniej obozów wędrownych, które do tej pory stanowiły filar imprezy - mówi szefowa Gminnego Ośrodka Kultury w Jedwabnie Anna Sarnowska.

Na spragnionych zabaw czekały jednak inne atrakcje.

Świętowanie rozpoczęto 9 lipca Piłkarskim Turniejem Oldbojów. Po południu główną areną wydarzeń stał się dziedziniec GOK-u. Spore pole do popisu pozostawiono tym razem najmłodszym mieszkańcom Jedwabna. Dzieci przez kilka godzin bawiły się pod fachowym okiem członkiń Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów Kultury KLANZA. Maluchy ochoczo brały udział w rozmaitych konkurencjach sportowych i tanecznych, zaś przygotowane przez nie rysunki ozdobiły ustawioną na dziedzińcu scenę. Do wspólnej zabawy z pociechami niezbyt chętnie garnęli się rodzice, którzy, najwidoczniej rozleniwieni upałem, szukali cienia pod parasolami, racząc się przy tym napojami chłodzącymi.

Słowiański żywioł

Liczną publiczność zgromadził występ zespołu tanecznego PARTIZAN SAPPHIRE z Bagrationowska w Obwodzie Kaliningradzkim. Rosjanie są dobrze znani mieszkańcom Jedwabna, ponieważ gościli tu podczas niedawnej majówki. W zespole tańczą i śpiewają osoby w różnym wieku - od kilkuletnich dzieci po starsze panie. Przybysze zza wschodniej granicy w ciekawy sposób łączą rosyjski folklor z nowoczesnymi, dyskotekowymi rytmami. Słowiańska żywiołowość i muzykalność przypadły do gustu publiczności, czego dowodem były gorące oklaski zebranych na dziedzińcu widzów. Wcale nie gorzej od Rosjan wypadł też jedwabieński zespół tańca AKME. Zachęceni oglądanymi występami mieszkańcy Jedwabna mogli także spróbować własnych sił, stając na scenie w ramach konkursu "Pokaż, co potrafisz". Dopełnieniem sobotniego świętowania była dyskoteka pod gołym niebem, która trwała prawie do bladego świtu.

Obchody Dni Jedwabna zakończyły się w niedzielę spektaklem dla dzieci pt. "Sznurkowe skrzaty" przygotowanym przez teatr Wielkie Koło z Będzina.

(łuk)

2005.07.13