W ostatnich tygodniach Szczytno przypomina istny plac budowy. Prowadzone modernizacje kilku odcinków dróg utrudniają kierowcom i pieszym dotarcie do celu. Po zakończeniu robót, jak zapewniają drogowcy, pretensje jednak znikną, bo poruszanie się po mieście będzie znacznie przyjemniejsze niż dotychczas.

Rozkopane miasto

Najbardziej rzucającą się w oczy inwestycją jest przebudowa ulicy Polskiej. To zadanie prowadzi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która zapowiada zakończenie prac do lipca br. Drugą pod względem rozmachu jest budowa drogi przy ulicy Solidarności (okolice basenu) i Działkowej, licząca razem ok. 1 km. Roboty idą szybkim tempem i jest szansa, że planowany na połowę października termin zakończenia prac zostanie przyśpieszony nawet o dwa miesiące. Wykonawca - przedsiębiorstwo z Warszawy sporo prac zleciło miejscowym firmom, które zajmują się m.in. budową kanalizacji deszczowej, remontem kanalizacji sanitarnej, wymianą sieci gazowej i wodociągowej.

Dotychczasowe drogi gruntowe pokryje asfalt. Dodatkowo na ulicy Działkowej, położony jeszcze w ramach czynów społecznych, trotuar z płyty betonowej zastąpi kostka z polbruku. Niestety, konieczna okazała się także przebudowa chodnika prowadzącego do basenu. Dotychczasowy, wybudowany kilka lat temu pośpiesznie przed policyjnymi Mistrzostwami Świata, nie odpowiadał wymaganym parametrom.

- W momencie jego budowy nie był znany nawet przewidywany czas modernizacji drogi, nie wiadomo więc było, jak długo będzie służył - tłumaczy inspektor Wiesław Kulas z Urzędu Miejskiego.

Przypomnijmy, że ze względu na fatalny stan drogi z chodnika korzystali także kierowcy. Aby to uniemożliwić, obok wmurowano betonowe słupki. Teraz po gruntownym remoncie oczywiście nie będą już one szpecić swoim wyglądem. Koszt inwestycji - 2,5 mln zł, pokryje miasto.

Z udziałem środków miejskich prowadzona jest także modernizacja ulicy Pola (422 metry), która pochłonie 1,5 mln zł. Na tę kwotę po połowie złożą się miasto i powiat. Zakres prac podobny jest do tych prowadzonych na ulicach Solidarności i Działkowej (nowa kanalizacja deszczowa, wymiana instalacji wodociągowej i gazowej, remont kanalizacji sanitarnej). Wykonawca - miejscowa firma PUDIZ zobowiązała się zakończyć zadanie do 10 sierpnia.

Niebawem rozpocznie się także modernizacja ok. 100-metrowego odcinka ulicy Chopina, od przejazdu kolejowego do wysepki przed skrzyżowaniem z ulicą Pasymską. Główną zmianą będzie przeniesienie przystanku autobusowego z okolic skrzyżowania w bardziej bezpieczne miejsce, po drugiej stronie ulicy. Nie wiadomo, kiedy zostanie przebudowane samo skrzyżowanie. Miasto ma już co prawda opracowaną dokumentację, ale główny inwestor - GDDKiA nie potrafi określić jeszcze terminu rozpoczęcia prac.

Wiadomo natomiast, że wkrótce miasto przystąpi do przebudowy ulicy Leśnej na 350-metrowym odcinku od skrzyżowania z ulicą Osiedleńczą do skrzyżowania z ulicą Warmińską włącznie. Dotychczasową drogę gruntową pokryje asfalt, a chodniki, które obecnie wykonane są z płyty betonowej, zostaną wymienione na kostkę z polbruku.

(pul)

2006.05.24