Artyści ludowi z gminy Rozogi bardzo udanie zaprezentowali się w minioną niedzielę na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kurpiowskich w Nowogrodzie koło Łomży. Pierwsze nagrody w swoich kategoriach zajęli Elżbieta Kasznia, Wiktoria Julia Zielińska oraz Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie” z Rozóg.

Rozogi podbiły Nowogród
„Kurpie” z Rozóg, zdobywcy I nagrody w kategorii zespołów tanecznych wraz z Anną Rybińską (z prawej), wyróżnioną za kurpiowskie gadki

W minioną niedzielę w Nowogrodzie koło Łomży odbył się Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich. Jego głównym organizatorem jest Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży. Konkursowi, nad którym patronat objęło m.in. ministerstwo kultury, przyświeca idea prezentacji kurpiowskiego muzykowania, stylu śpiewania, gwary i tańca, a także popularyzacji tych tradycji w społeczeństwie i zachowanie folkloru dla młodych pokoleń i środowisk twórczych.

W Nowogrodzie z powodzeniem zaprezentowała się silna ekipa ludowych artystów z gminy Rozogi, którzy w kilku kategoriach zdobyli główne nagrody. Jury złożone z etnomuzykologów, muzykologów i folklorystów doceniło kunszt wokalny utytułowanej kurpiowskiej śpiewaczki z Rozóg, Elżbiety Kaszni. Zdobyła ona pierwszą nagrodę w kategorii solistów śpiewających – grupa dorosłych. Z kolei jej uczennica, Michalina Dąbkowska, zajęła III miejsce. W kategorii solistów instrumentalistów – grupa dzieci i młodzieży triumfowała Wiktoria Julia Zielińska grająca na harmonii pedałowej. Druga nagroda przypadła skrzypaczce Dianie Stęcel, a trzecia, również skrzypaczce, Aurelii Kulas. W kategorii zespoły taneczne – pieśni i tańca pierwszą nagrodę zdobył Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie” z Rozóg. Z kolei w kategorii gawędziarze wyróżnienie otrzymała Anna Rybińska, która podczas przeglądu zaprezentowała dwie kurpiowskie gadki, w tym jedną autorską. Pani Ania co prawda od wielu już lat mieszka w Szczytnie, gdzie jest miejską radną, jednak pochodzi z Orzeszek, stąd jej obecność w reprezentacji gminy Rozogi.

(kee)