W niedzielne popołudnie w wiejskiej świetlicy w Rumach odbyły się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości zorganizowane przez radę sołecką, Szkołę Podstawową oraz mieszkańców.

Rumy świętowały niepodległość
We wspólnym świętowaniu uczestniczyli także najmłodsi mieszkańcy

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” - te słowa marszałka Józefa Piłsudskiego dobrze oddały charakter wiejskiego świętowania 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wraz z zaproszonymi gośćmi: władzami gminy, radnymi powiatowymi i gminnymi oraz przedstawicielami gminnych instytucji kultury i organizacji społecznych świętowały różne pokolenia mieszkańców wsi. Okolicznościowy program „Ocalić od zapomnienia” rozpoczęto hymnem, by później wsłuchać się w słowa poezji i tekstów odnoszących się do historii walki o wolność oraz pieśni w wykonaniu uczniów SP oraz zespołu Rumianki. Całościową oprawę muzyczną przygotował Janusz Ałaj - GOK Dźwierzuty, angażując zebranych do wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych.

Ciekawym pomysłem był qiuz wiedzy o Polsce - Familiada z udziałem zaproszonych gości oraz mieszkańców podzielonych na dwie „rodziny”. Warto było przypomnieć sobie np. polskie potrawy, seriale, laureatów Nagrody Nobla i inne symbole naszych wspólnych doświadczeń skonfrontowanych z odpowiedziami ankietowanych wcześniej osób.

Uczestnicy patriotycznego spotkania skosztowali też poczęstunku przygotowanego przez organizatorów w postaci słodkich wyrobów oraz grochówki.

(dk)