Reprezentacja Zespołu Szkół nr 3 w Szczytnie zwyciężyła w I Powiatowym Konkursie Wiedzy o Rynku Pracy, zaś indywidualnie najlepszy wynik osiągnął uczeń ZS nr 1 Oliwier Bojarski. Finałowa rozgrywka z udziałem 15 uczniów wyłonionych w eliminacjach szkolnych, odbyła się w miniony piątek w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy, który był organizatorem wydarzenia.

Rynek pracy bez tajemnic
Po zsumowaniu punktacji z testów okazało się, że drużynowo najlepiej wypadła reprezentacja ZS nr 3 (na zdjęciu z dyrektor PUP Beatą Januszczyk – pierwsza z prawej i nauczycielką podstaw przedsiębiorczości Alicją Kasprowicz)

Za nami I Powiatowy Konkurs Wiedzy o Rynku Pracy. Jego pomysłodawcą i organizatorem był Powiatowy Urząd Pracy w Szczytnie, który na ten cel pozyskał środki z ministerstwa pracy. - Główne cele konkursu to upowszechnianie wiedzy o rynku pracy, ale też budowanie samoświadomości uczniów, by z rozmysłem planowali swoją karierę zawodową. Od tego, jakie wybiorą studia, zależy to, czy w przyszłości osiągną sukces i nie ma tu znaczenia, czy ktoś pochodzi z dużego, czy małego miasta – mówi Beata Januszczyk, dyrektor PUP w Szczytnie.

Do udziału w konkursie przystąpiła młodzież z trzech szczycieńskich szkół ponadpodstawowych. Na początku minionego tygodnia odbyły się eliminacje szkolne. Najwięcej chętnych do sprawdzenia swojej wiedzy o rynku pracy było w Zespole Szkół nr 1. Tu do pierwszego etapu przystąpiło aż 64 uczniów, z kolei w ZS nr 2 – 24, a ZS nr 3 – 11.

Z każdej ze szkół wyłoniono po pięć osób z najlepszymi wynikami. W miniony piątek przystąpiły one do decydującej, finałowej rozgrywki w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Szczytnie. Uczestnicy zmierzyli się z testem zawierającym piętnaście pytań. Na jego rozwiązanie mieli godzinę. Młodzież musiała się wykazać m.in. znajomością lokalnego rynku pracy, zadań urzędów pracy, wiedzy o zawodach deficytowych, a także podstaw przedsiębiorczości. Uczniowie za najciekawsze, ale i najtrudniejsze uznali zadanie polegające na stworzeniu analizy SWOT, czyli silnych i słabych stron przedsiębiorstwa, a także napisanie listu motywacyjnego w odpowiedzi na konkretne stanowisko. Po zakończeniu pisania, oceną prac zajęła się komisja złożona z pracowników PUP pod kierunkiem Elżbiety Dawidczyk.

Pierwsze miejsce indywidualnie zajął Oliwier Bojarski, uczeń Zespołu Szkół nr 1

Liczyły się nie tylko wyniki indywidualne uczniów, ale i zespołowe. Drużynowy rezultat miał wpływ na to, która szkoła otrzyma główną nagrodę w postaci karty podarunkowej o wartości 2 tys. zł na zakup wybranego sprzętu wykorzystującego technologię cyfrową. I miejsce indywidualnie premiowane było bonem w wysokości 1,5 tys. zł na zakupy w jednym z elektromarketów, II miejsce – bonem w wysokości 1000 zł, a III – 500 złotych.

Ostatecznie, po zsumowaniu punktacji z testów, drużynowo zwyciężył ZS nr 3 , zdobywając 80 punktów, przed ZS nr 2 (73 p.) i ZS nr 1 (68 p.). Indywidualnie najlepiej wypadł Oliwier Bojarski z kl. IV TL ZS nr 1, który uzyskał 20 punktów. Drugie miejsce zajęła Lena Zawitowska z kl. II „B” ZS nr 3, a trzecie – Jakub Malec z kl. V technikum obsługi ruchu turystycznego w ZS nr 2.

(ew)