Jak powszechnie wiadomo, sport to zdrowie. Warto zatem dbać o to, by aktywność fizyczną kształtować w młodych ludziach od najmłodszych lat. Wykształcenie odpowiedniego trybu życia oraz zdrowych przyzwyczajeń wśród dzieci i młodzieży ma ogromną wartość. Aby było to możliwe, należy skutecznie poprawiać dostęp do infrastruktury sportowej. Rząd polski wychodzi naprzeciw potrzebom dzieci i młodzieży oraz szkół, realizując Program Olimpia.

Rząd wspiera budowę przyszkolnych hal sportowych
Wojewoda Artur Chojecki: - Cieszę się, że jeszcze w tym roku przy szkołach na terenie naszego województwa powstaną nowe hale sportowe

Celem Programu Olimpia Ministerstwa Sportu i Turystyki jest poprawa dostępu do nowoczesnej przyszkolnej infrastruktury sportowej. Ma on za zadanie realizację cywilizacyjnej konieczności poprawy dostępu do infrastruktury sportowej, w szczególności dzieciom. Jednocześnie umożliwi to sportowy rozwój młodzieży oraz aktywność fizyczną osób z pozostałych grup społecznych.

W ramach pierwszego naboru do Programu budowy przyszkolnych hal sportowych na 100-lecie występów reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich, minister sportu i turystyki zdecydował o dofinansowaniu budowy 360 hal kwotą ponad 730 mln zł. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło już wyniki naboru do Programu budowy przyszkolnych hal sportowych. Rozpoczęcie budowy pierwszych hal przewidziane jest jeszcze w 2023 r.

Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego dofinansowanie otrzymało aż 11 ośrodków. Są wśród nich m.in.: Szkoła Podstawowa nr 2 w Szczytnie, Publiczna Szkoła Podstawowa w Węzinie w gminie Elbląg czy Szkoła Podstawowa w Rękusach w gminie Ełk. Środki są przeznaczone na budowę nowych boisk wielofunkcyjnych z zadaszeniem, bądź samych zadaszeń nad istniejącymi już obiektami.

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, który w ostatnim czasie również rozpoczął swoją przygodę z bieganiem i aktywnością fizyczną mówi:

- Cieszę się, że jeszcze w tym roku przy szkołach na terenie naszego województwa powstaną nowe hale sportowe – to bardzo ważne, aby w dobie częstego występowania chorób cywilizacyjnych, takich jak chociażby otyłość, zachęcać do aktywności sportowej i kształtować w młodzieży dobre, zdrowe nawyki.