Prace związane z renowacją zabytkowego budynku szczycieńskiego sądu idą pełną parą. Odnowiono już m.in. elewację budynku od strony ulicy. Teraz będzie ona mocno kontrastowała z wyglądem przylegającego do sądu aresztu śledczego. W najbliższym czasie nie ma jednak mowy o jego remoncie.

Sąd jak nowy, areszt po staremu

NIE DO POZNANIA

Zabytkowy gmach Sądu Rejonowego w Szczytnie zmienił się w ostatnim czasie nie do poznania. Zewnętrzna elewacja budynku nabrała całkiem nowego wyglądu.

- Została przywrócona do pierwotnej świetności dzięki zastosowaniu specjalnej technologii polegającej na wielokrotnym myciu, nakładaniu farb oraz uzupełnianiu ubytków - mówi prezes Sądu Rejonowego w Szczytnie Leszek Bil.

Renowacją obiektu zajmuje się olsztyńska firma mająca duże doświadczenie w remontowaniu zabytkowych budynków. Prace idą pełną parą także wewnątrz sądowego gmachu. Wyburzone zostały wszystkie ściany działowe, a w ich miejscu powstały nowe - obecnie są one budowane jeszcze na strychu. Wymieniono również stropy oraz instalacje. Na I i II piętrze wykonano już tynki. Do renowacji oddano część zabytkowych drzwi. Dzięki modernizacji, obiekt powiększy się o pomieszczenia znajdujące się na poddaszu. Dotychczas nie były one zagospodarowane. W odnowionym sądzie będzie sześć sal rozpraw oraz sala konferencyjna. Gotowe są już m.in. nowe pomieszczenia związane z obsługą informatyczną, socjalne, pokój wysłuchań nieletnich oraz kancelaria tajna. W trakcie prac związanych z remontem głównej sali rozpraw, po zdjęciu ślepego pułapu, odkryto zabytkowy, zdobiony malowidłami strop z końca XIX wieku. Zostanie on poddany gruntownej renowacji konserwatorskiej. Po remoncie główna sala rozpraw powróci do swojego pierwotnego wyglądu. W budynku sądu ma być zainstalowana winda. Obiekt stanie się bardziej przyjazny osobom niepełnosprawnym - znikną w nim utrudniające im życie bariery architektoniczne.

NAJŁADNIEJSZY W OKRĘGU

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to pracownicy sądu przeprowadzą się do odnowionego obiektu w sierpniu 2007 roku. Prezes Bil zapewnia, że po modernizacji zabytkowy gmach na ul. Sienkiewicza stanie się chlubą nie tylko miasta.

- Sąd w Szczytnie będzie najładniejszym pod względem architektonicznym budynkiem w naszym okręgu.

Koszt całej inwestycji pochłonie ponad 6,5 mln złotych.

ARESZT ZACZEKA

Odnowiony sąd będzie już na pierwszy rzut oka kontrastował z przylegającym do niego aresztem śledczym. W najbliższym czasie nie ma mowy o jego renowacji. Co do tego nie ma złudzeń szef placówki, Krzysztof Dobkowski.

- W grę wchodzą olbrzymie środki. Ani w tym, ani w następnym roku raczej ich nie dostaniemy - mówi.

Niedawno udało się jednak odnowić elewację budynku administracyjnego aresztu od strony ulicy. Za to część penitencjarna wygląda tak, jak sąd przed remontem.

- Liczę na to, że jak moi przełożeni przyjadą tu na inspekcję i zobaczą różnicę, to szybko zareagują - dzieli się z "Kurkiem" swoimi nadziejami Krzysztof Dobkowski.

Ewa Kułakowska

2006.09.27