Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Szczytna włączyli się do obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Z tej okazji zorganizowali spotkanie plenerowe poświęcone sztuce ludowej Mazur.

Sercem pisane, duszą wyrzeźbione
Uczestników plenerowego spotkania nie odstraszył ani chłód, ani porywisty wiatr

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej mająca na celu promowanie zabytków. Polska włączyła się do akcji w 1993 roku. EDD to najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Jego głównym celem jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności i regionalnego dziedzictwa kulturowego.

Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Szczytna zaproponowali spotkanie ze sztuką ludową z Mazur pod hasłem: „Sercem pisane, duszą wyrzeźbione” W otoczeniu XIX-wiecznej Chaty Mazurskiej, pojawiły się rzeźby ludowego artysty Zygmunta Rząpa. Przestrzeń pomiędzy nimi wypełniły, czytane przez członków TPS bajki mazurskie z drugiej połowy XIX wieku, zaczerpnięte z 8. tomu „Miniatur Mazurskich”, zatytułowanego „Zwierzyniec Mazurski” (w opracowaniu Zbigniewa Chojnowskiego).

Chłód i porywisty wiatr pewnie wystraszyły niektórych zainteresowanych, lecz wytrwałych i spragnionych artystycznych wrażeń, ciepłą herbatą ogrzała, jak zawsze gościnna Chata w swoich wnętrzach.

Bajki mazurskie, w otoczeniu rzeźb autorstwa Zygmunta Rząpa, czytała prezes TPS Anna Bogusz

(ab), (kee)