Już w najbliższą sobotę, 19 maja, na dziedzińcu szczycieńskiego ratusza, zagoszczą ze śpiewem i tańcem Słowianie. Widowisko „Słowiański ryt(m)” będzie można zobaczyć za darmo w ramach Europejskiej Nocy Muzeów. Planowany początek przedstawienia to godz. 23.00.

Słowiańskie klimaty w Nocy Muzeów
„Słowiański ryt(m)” to przedstawienie oparte na mitologii słowiańskiej i ludowych wierzeniach

„Słowiański ryt(m)” to przedstawienie oparte na mitologii słowiańskiej i ludowych wierzeniach. Widowisko powstało na potrzeby II Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Pruskiej, który odbył się 8 lipca 2017 w Dźwierzutach. Teksty napisał Radosław Dąbrowski, muzykę Joanna Gawryszewska, a całość wyreżyserowała Ewa Dolińska-Baczewska. W widowisku występują aktorzy-amatorzy, tancerki oraz chór składający się z członków „Pasjonaty”. Całość światłem i dźwiękiem spina Mariusz Kowalski z MOBILNASCENA.PL

- Ostatnio pojawiają się głosy, zwłaszcza miłośników życia dawnych Prusów, że przecież tu, na tych ziemiach, nie żyli Słowianie - mówi Ewa Dolińska-Baczewska, dyrektor dźwierzuckiego GOK. - To prawda. Nie żyli. Ale kultury, zwłaszcza tu na pograniczu, się przenikały. Poza tym, duża część z nas pochodzi z innych, właśnie słowiańskich, stron Polski. Chcemy przybliżać odbiorcom ich kulturę, wierzenia, sposób widzenia świata. Świata tak bardzo uporządkowanego, podporządkowanego żywiołom, porom roku.

„Słowiański ryt(m)” był już prezentowany w szczycieńskim MDK w zeszłym roku i spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem. - Kiedy pojawiła się propozycja wystawienia widowiska ponownie w Szczytnie, początkowo się wahaliśmy, bo przecież już tu byliśmy, ale wiele osób zachęcało nas i argumentowało, że nie wszyscy je widzieli, dlatego zagościmy tu znów. Tym razem w plenerze - dodaje Ewa Dolińska-Baczewska. W razie niepogody przedstawienie będzie przeniesione do muzeum.

(rd)