- Pomysł wystawienia Słowiańskiego ryt(m)u w Miejskim Domu Kultury w Szczytnie zrodził się w głowie Mariusza Kowalskiego, który obsługiwał akustycznie nasze przedstawienia w Dźwierzutach i Wielbarku - mówi Ewa Dolińska-Baczewska, współautorka przedstawienia. - Mariusz przekonał Andrzeja Maternę do tego pomysłu i tak w niedzielę 29 października, zabierzemy wszystkich chętnych w świat słowiańskich wierzeń.

Słowiańskie zaduszki
Słowem, obrazem i tańcem autorzy starają się pokazać jak wyglądał świat naszych przodków

„Słowiański ryt(m)”, to autorskie przedstawienie, które powstało na II Festiwal Kultury Słowiańskiej i Pruskiej w Dźwierzutach. - Napisaliśmy teksty oparte o wierzenia Słowian, albo do nich nawiązujące. Nie jest to obrzędowość, nie oddajemy czci pogańskim bóstwom. Słowem, obrazem i tańcem staramy się po prostu dotknąć tego, jak wyglądał świat naszych przodków. Jego rytmika, tak bardzo podporządkowana przyrodzie, jej siłom i porom roku - wyjaśnia Ewa Dolińska-Baczewska. W tworzenie przedstawienia zaangażowali się, poza dźwierzuckim amatorskim teatrem INANIS inni. Joanna Gawryszewska napisała muzykę i przygotowała grupę śpiewaczą. Julia Dolińska, Anna Zaręba, Ola Wojszkun i Ola Kamuda opracowały choreografię. O światło i reżyserię dźwięku zatroszczyli się współpracujący na co dzień z MOBILNĄ SCENĄ Mariusz Kowalski i Marcin Zieliński.

Przedstawienie odbędzie się 29 października, o godz. 17. Bezpłatne wejściówki można odebrać w kasie Miejskiego Domu Kultury w Szczytnie. Serdecznie zapraszamy.

Radek Dąbrowski