Trwa Plebiscyt „Kurka Mazurskiego” i Starostwa Powiatowego na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego. W tym tygodniu zachęcamy do oddawania głosów na kandydatów z gminy Jedwabno. Wśród nich jest sołtys Kota Anna Lanckowska, mama trojga nastolatków i miłośniczka jazdy na rolkach.

Sołtys, która śmiga na rolkach
Sołtys Anna Lanckowska mówi o sobie, że nie potrafi usiedzieć w miejscu

Gmina Jedwabno jest jedną z najmniejszych w powiecie szczycieńskim jeśli chodzi o liczbę mieszkańców. Na koniec minionego roku zamieszkiwało ją 3675 osób, o 40 mniej niż w 2019 r. Największą miejscowością pozostaje niezmiennie stolica gminy (1266 mieszkańców), na drugim miejscu plasuje się Burdąg (381), a na trzecim Szuć (248). W gronie sołtysów dominują kobiety. Jedną z nich jest Anna Lanckowska z Kota, która pełni tę funkcję pierwszą kadencję. Jak mówi, na start w wyborach zdecydowała się ze względu na zamieszkujące sołectwo dzieci. - Lubię organizować im wolny czas, ogniska, zajęcia w świetlicy czy wycieczki rowerowe – mówi pani Anna. Sama jest mamą trojga nastolatków: dwóch synów w wieku 18 i 14 lat oraz 12-letniej córki. Pochodzi z nieodległej Szuci, skąd do Kota przeprowadziła się wraz z mężem 17 lat temu.

Sołtys cieszy się, że w gminie Jedwabno funkcjonuje fundusz sołecki. - Wiem z opowieści poprzednich sołtysów, że zanim go wpr owadzono, sołectwa nie dysponowały żadnymi pieniędzmi – wspomina. Tegoroczne środki z tej puli mieszkańcy zamierzają zainwestować w plac zabaw – postawić nowy płot oraz doposażyć go w nowe urządzenie. - W ostatnim czasie musieliśmy zlikwidować wiele zabawek, bo były już bardzo zniszczone – tłumaczy sołtys. W ubiegłym roku, z powodu pandemii koronawirusa nie udało się zorganizować corocznych Dni Kota, ale za to środki z funduszu przekierowano na inną potrzebną inwestycję – zadaszenie przystanku.

Pani Anna mówi o sobie, że nie potrafi usiedzieć w miejscu. Lubi spędzać czas aktywnie i ma dość nietypowe hobby, którym jest jazda na rolkach. - Zmobilizowała mnie do tego córka, a dodatkową zachętą był położony niedawno w naszej wsi asfalt, po którym można wygodnie jeździć – zdradza sołtys. Do tego często też urządza sobie wycieczki rowerowe.

W Kocie mieszka 121 osób. Położona nad rzeką Omulew wieś znajduje się niedaleko dawnego poligonu, a dziś rezerwatu przyrody Małga. Oprócz stałych mieszkańców, jest tu także wielu letników, którzy mają we wsi swoje domki. Wśród nich są nie tylko warszawiacy, ale też dawni mieszkańcy, w tym rodowici Mazurzy związani z tą miejscowością od pokoleń.

(ew)

JAK GŁOSOWAĆ?

W trwającym właśnie I etapie Plebiscytu wybieramy spośród wszystkich sołtysów z powiatu szczycieńskiego. Głosy można oddawać za pośrednictwem kuponów drukowanych w „Kurku”. Następnie wyłoniona zostanie finałowa piętnastka. Wejdą do niej ci, którzy uzyskają najwięcej głosów czytelników – po dwóch sołtysów z każdej gminy (wyjątek stanowi największa w powiecie gmina Szczytno, którą reprezentować będzie trzech kandydatów). W II etapie spośród finałowej piętnastki czytelnicy wybiorą Supersołtysa. Jego sołectwo otrzyma w nagrodę od starosty 3 tys. złotych. Za II miejsce przewidziano nagrodę w wysokości 2 tys. zł, a III – 1 tys. złotych.

SOŁTYSI Z GMINY JEDWABNO:

Dłużek – Piotr Bera, Brajniki – Marzena Orczyk, Burdąg – Magda Gąsiorowska, Czarny Piec – Jan Białoszewski, Jedwabno – Elżbieta Pałasz, Kot – Anna Lanckowska, Lipniki – Halina Jaśniewicz, Małszewo – Robert Paratowski, Narty – Tomasz Pawelczyk, Nowe Borowe – Tadeusz Bajurko, Nowy Dwór – Piotr Siematkowski, Piduń – Maria Pyrzanowska, Rekownica – Mieczysław Iwanowicz, Szuć – Edyta Szymańska, Waplewo – Magda Żelaznowska, Witowo – Katarzyna Wiktorowska, Warchały – Marta Matras,

Witówko – Sylwia Salamońska.