Powoli dobiega końca I etap Plebiscytu na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego, którego organizatorami są redakcja „Kurka Mazurskiego” i Starostwo Powiatowe. W tym tygodniu zachęcamy do głosowania na sołtysów z gminy Wielbark. Jednym z nich, już od czterech kadencji, jest Dariusz Kuciński z Kucborka.

Sołtys pozytywnie zakręcony
Sołtysa Dariusza Kucińskiego najbardziej cieszy to, że w ostatnich latach udało się znacząco poprawić estetykę Kucborka

Gmina Wielbark liczy 22 sołectwa. Największe wsie to: Kucbork (288 mieszkańców), Przeździęk Wielki (225) i Szymanki (216). W zdecydowanej większości, bo w aż 17 władzę dzierżą kobiety. Tylko w 5 sołtysami są mężczyźni. Jednym z nich jest Dariusz Kuciński z Kucborka. Funkcję sprawuje już czwartą kadencję. Na co dzień zajmuje się prowadzeniem sklepu. Jego pasją jest hodowla gołębi pocztowych. W swoim 5,5-hektarowym gospodarstwie ma również konie. - Jestem takim pozytywnie zakręconym człowiekiem – mówi o sobie pan Dariusz.

W czasie jego sołtysowania Kucbork zmienił się na plus. Przede wszystkim udało się poprawić estetykę miejscowości. W ubiegłym roku wzięła ona udział w konkursie „Czysta i piękna zagroda – estetyczna wieś”. Rywalizowało w niej w sumie 26 miejscowości z województwa warmińsko – mazurskiego. Kucbork zajął 9. miejsce. - Dzięki temu otrzymaliśmy 1,5 tys. zł, za które zakupiliśmy komplet sztućców do naszej świetlicy – cieszy się pan Dariusz. Podkreśla, że dbałość o wygląd wsi to zasługa samych mieszkańców, wspieranych przez władze gminy Wielbark. Kucbork zdobią donice z kwiatami, są tu również tablice informacyjne. - Każdy też stara się dbać o porządek w swoim obejściu – podkreśla sołtys. Cieszy go, że wieś stale się rozwija. W ostatnim czasie powstało tu wiele nowych domów. - Osiedlają się u nas ludzie z Wielbarka, z Warszawy, a nawet z Niemiec – wylicza pan Dariusz.

Jesienią ubiegłego roku oddano do użytku boisko „orlik”, z którego chętnie korzystają najmłodsi mieszkańcy. We wsi organizowane są także coroczne imprezy integrujące lokalną społeczność. Sołtys obawia się, że w tym roku, z powodu epidemii, nie wszystkie plany uda się zrealizować. Podkreśla, że działając na rzecz wsi, zawsze może liczyć na pomoc mieszkańców. - Są tu fajni ludzi, z którymi naprawdę wiele można zdziałać – mówi.

Gmina Wielbark jest jedną z dwóch, obok gminy Szczytno w powiecie, w której nie ma funduszu sołeckiego. - My, jako największe sołectwo, byśmy na nim skorzystali najbardziej, ale trzeba być solidarnym z mniejszymi miejscowościami. Zgodziliśmy się z burmistrzem Wielbarka, że i one potrzebują inwestycji – przekonuje.

GŁOSOWANIE NA FINISZU

Pierwszy etap plebiscytu na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego dobiega już końca. Wciąż jeszcze można głosować na wszystkich sołtysów z powiatu. Na kupony od czytelników czekamy tylko do piątku 17 kwietnia. Po tym terminie wyłonimy finałową piętnastkę kandydatów, którzy będą walczyć o głosy mieszkańców w drugim etapie.

Przypomnijmy, że sołectwo, którego przedstawiciel zajmie I miejsce, otrzyma od starosty nagrodę w wysokości 3 tys. zł, II miejsce – 2 tys. zł, III miejsce – 1 tys. złotych.

(ew)

(w nawiasach porównanie do roku poprzedniego)

 SOŁTYSI Z GMINY WIELBARK

Baranowo – Katarzyna Jarząbek, Ciemna Dąbrowa – Dorota Łysiak, Głuch – Jolanta Paćkowska, Jesionowiec – Elżbieta Szczepańska, Kipary – Krzysztof Deptuła, Kołodziejowy Grąd – Ewa Drężek, Kucbork – Dariusz Kuciński, Lejkowo – Mirosława Lis, Lesiny Wielkie – Ewa Gut, Łatana Wielka - Aneta Krzyszkowska, Nowojowiec – Mirosław Deptuła, Olędry – Lidia Piórkowska, Piwnice Wielkie – Danuta Antoń, Przeździęk Mały – Zbigniew Frączkowski, Przeździęk Wielki – Dorota Kostrzewa, Sędrowo – Magdalena Deptuła, Stachy – Grzegorz Gwiazda, Szymanki – Elwira Milewska, Wesołowo – Krystyna Szewczyk, Wyżegi – Teresa Gomułkiewicz, Zabiele – Anna Gut, Zieleniec – Hanna Deptuła.