Jeszcze w tym roku będzie można pieszo dotrzeć do Leman nowym, szerokim chodnikiem. Właśnie ruszyła jego budowa.

Spacerkiem do Leman

Odcinek szosy między Szczytnem a Lemanami należy do najbardziej uczęszczanych przez pieszych dróg wylotowych. Korzystają z niego mieszkańcy Leman, Lipowej Góry, a latem również miłośnicy kąpieli w Jeziorze Lemańskim. Zważywszy, że droga jest dosyć wąska i kręta, a stan nawierzchni pozostawia wiele do życzenia, korzystający z niej piesi nie mogą czuć się bezpiecznie.

- Podczas spotkań z mieszkańcami gminy kilkakrotnie podnoszono ten problem - mówi wójt Sławomir Wojciechowski.

Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, gmina postanowiła wybudować na wspomnianym odcinku chodnik. Jego budowa właśnie się rozpoczęła. Będzie miał szerokość 2,5 metra, w tym wydzielony pas dla rowerzystów.

Inwestycja jest współfinansowana przez gminę Szczytno i Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie. Samorząd zobowiązał się do wykonania dokumentacji na budowę, przygotowania terenu i montażu oświetlenia. Resztę prac sfinansuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie. Koszt inwestycji wynosi około 450 tys. złotych. Termin ukończenia prac wyznaczono na 30 listopada bieżącego roku.

- Korzystne byłoby wydłużenie chodnika aż do Jeziora Lemańskiego, ale z powodu braku środków to kwestia następnych lat. W każdym bądź razie jest to realne - mówi wójt Wojciechowski.

Od początku tej kadencji samorządu w gminie Szczytno wybudowano około 6 kilometrów chodników w miejscowościach Marksewo, Stare Kiejkuty, Płozy, Wały, Lipowiec, Jęcznik i Kamionek.

Wojciech Kułakowski

2005.10.05