Najlepsi matematycy z klas II gimnazjalnych zmagali się w IV Powiatowym Konkursie Matematycznym "Rozwiązywanie zadań tekstowych" zorganizowanym w szczycieńskim Gimnazjum nr 1.

Rozwiązywanie zadań tekstowych przysparza wielu uczniom nie lada trudności, inni zaś są w tej dziedzinie prawdziwymi mistrzami. Z myślą o tych drugich w Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza już po raz czwarty zorganizowano konkurs (17 lutego), w którym rywalizowali ci, dla których uporanie się z najtrudniejszymi nawet matematycznymi zawiłościami to fraszka. W zmaganiach wzięło udział dziewięć dwuosobowych drużyn złożonych z uczniów II klas gimnazjalnych. Młodzi matematycy musieli uporać się z sześcioma zadaniami. Jedno z nich oceniano poza konkursem. Zostało ono ułożone na podstawie aktualnej tabeli opłat za energię elektryczną, a uczniowie mieli za zadanie wcielić się w rolę naliczających stawki na fakturze. Najlepiej poradziły sobie z tym drużyny z Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2. Potem przyszła kolej na zadania konkursowe. Komisja nagradzała nie tylko prawidłowość rozwiązań, ale także tempo pracy poszczególnych zespołów. Dodatkowe punkty dostawały te, które najszybciej uporały się z zadaniami. Końcówka konkursu miała dość nieoczekiwany przebieg. O ile z wyłonieniem pierwszego i drugiego miejsca nie było żadnych problemów, o tyle o trzecią lokatę trwał zażarty bój między reprezentacją Gimnazjum nr 1 a uczniami Zespołu Szkół w Lipowcu. Obie ekipy zgromadziły identyczną liczbę punktów, rozstrzygnięcia nie przyniosły też dwie dogrywki. W tej sytuacji o zaszczytnym trzecim miejscu zdecydował... rzut monetą. Los okazał się szczęśliwy dla gimnazjalistów z Lipowca - Mateusza Szydlika i Tomasza Dzieżyka. Zwyciężczyniami rywalizacji zostały uczennice Zespołu Szkół nr 3 w Szczytnie Ilona Kudrelek i Marta Kasprowicz. Drugie miejsce zajęli reprezentanci Gimnazjum w Jedwabnie Mariusz Iwanowicz i Karol Dunajski. Upominki dla wszystkich uczestników konkursu ufundował Koncern Energetyczny ENERGA S.A. Oddział w Olsztynie. Zdobywcy pierwszego i drugiego miejsca otrzymali nagrody od Starostwa Powiatowego, a trzeciego od Rady Rodziców Gimnazjum nr 1. Konkurs zorganizowały nauczycielki matematyki Danuta Szczepaniak i Bożena Janke.

- Rozwiązywanie zadań tekstowych to najlepszy sprawdzian umiejętności logicznego myślenia, które przydaje się w codziennych sytuacjach życiowych - mówi Danuta Szczepaniak.

(ew)

2006.02.22