W nietypowy sposób uczcili Dzień Matki młodzi członkowie koła teatralnego „Kulturka” działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnie. Przygotowali z tej okazji przedstawienie oparte na własnym scenariuszu, napisanym przez uczennicę gimnazjum, Paulinę Gutowską.

Spektakl dla mam

Zazwyczaj w dniu swojego święta mamy obdarowywane są kwiatami, laurkami lub drobnymi upominkami. Młodzi członkowie koła teatralnego „Kulturka” działającego przy jedwabieńskim GOK-u przygotowali jednak dla swoich najbliższych nietypowy prezent - spektakl pt. „Nigdy nie jest za późno”. Został on wystawiony właśnie w sobotę 26 maja. Przedstawienie opowiadało o zbuntowanym chłopcu, niestroniącym od alkoholu oraz narkotyków i odrzucającym matczyną miłość. Dopiero spotkanie z duchem, który zabiera go w podróż po różnych kontynentach pozwala mu się przekonać, że wszędzie, w każdej kulturze matka traktowana jest z czcią i otaczana szacunkiem. Dzięki temu doświadczeniu młody człowiek zmienia się i dostrzega, jak wiele zawdzięcza swojej najbliższej osobie. Spektakl bardzo podobał się widowni, o czym świadczyły gromkie brawa, które na koniec otrzymali wykonawcy. Mimo poważnej tematyki, w przedstawieniu nie zabrakło też humoru, a całość została urozmaicona muzyką relaksacyjną oraz utworami Jeana Michaela Jarre’a. Układy taneczne opracowała instruktorka Barbara Żebrowska, a na scenie wystąpił zespół STEP- ART, który podczas niedawnego przeglądu młodych talentów w Szczytnie pod hasłem „Ja też

coś potrafię”, zajął drugie miejsce w kategorii taniec.

Spektakl w całości był dziełem młodych członków istniejącego od niespełna roku koła teatralnego. Scenariusz do niego napisała uczennica III klasy gimnazjum w Jedwabnie Paulina Gutowska, ale udział w jego konstruowaniu mieli wszyscy członkowie grupy. Paulina wcieliła się również w rolę niesfornego syna i, co trzeba przyznać, wypadła bardzo przekonująco, podobnie zresztą jak jej sceniczni partnerzy. Przedstawienie wyreżyserowała opiekunka koła Jolanta Pietruczuk. „Kulturka” skupia osiem osób. Są to uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w Jedwabnie. Co ciekawe, większość grupy stanowią chłopcy. W kole są tylko trzy dziewczyny. Opiekunka młodych miłośników teatru nie szczędzi im słów uznania.

- We wszystko, co robią wkładają bardzo dużo pracy, z wielkim zaangażowaniem podchodzą do zajęć - chwali swoich podopiecznych Jolanta Pietruczuk.

Z kolei członkowie koła twierdzą, że przygotowanie przedstawień daje im dużo satysfakcji.

- Lubimy występować, dobrze czujemy się na scenie i jesteśmy zgraną grupą - mówią zgodnie młodzi aktorzy.

(ew)