Byli mieszkańcy oraz miłoœnicy Kresów ze Szczytna i okolic spotkali się po raz kolejny na wspólnym œwięcie. Jak co roku podczas głównego koncertu w Miejskim Domu Kultury nie zabrakło wzruszeń i wspomnień, które tym razem przywołał występ zespołu pieœni i tańca Przšœniczka z Landwarowa na WileńszczyŸnie.

galeria >>

Byli mieszkańcy oraz miłoœnicy Kresów ze Szczytna i okolic spotkali się po raz kolejny na wspólnym œwięcie. Jak co roku podczas głównego koncertu w Miejskim Domu Kultury nie zabrakło wzruszeń i wspomnień, które tym razem przywołał występ zespołu pieœni i tańca Przšœniczka z Landwarowa na WileńszczyŸnie.

Śpiew z Wileńszczyzny

WYSTAWY I KIERMASZ

Kresowiakom mieszkajšcym w Szczytnie nie brak ostatnio okazji do kontaktu z kulturš ich rodzinnych stron. Zaledwie miesišc temu na deskach Miejskiego Domu Kultury wystšpił zespół Wołyńskie Słowiki z Łucka, a w miniony weekend (9-10 czerwca) już po raz trzynasty odbyły się Dni Kresowe. Organizatorem obu wydarzeń było Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wileńsko-Nowogródzkiej pod przewodnictwem Janiny Surgał. Œwięto Kresowiaków zawsze cieszy się dużym powodzeniem. Podobnie jak w latach ubiegłych, także i tym razem, sala widowiskowa MDK-u podczas koncertu głównego zapełniła się do ostatniego miejsca. Wœród publicznoœci dominowały osoby starsze, dla których tego typu imprezy sš sentymentalnš wyprawš do kraju dzieciństwa i młodoœci. Dni Kresowe to jednak nie tylko główny koncert. Na kilka godzin przed jego rozpoczęciem w holu MDK-u można było oglšdać dwie wystawy. Pierwszš z nich pt. „Œladami naszych przodków”, przygotowała Biblioteka Pedagogiczna. Na ekspozycji zostały zaprezentowane zdjęcia Lwowa, ukazujšce m.in. najciekawsze zabytki tego miasta. Druga wystawa zatytułowana „Fascynujšcy œwiat pszczoły” to dzieło członków Koła Pszczelarzy w Szczytnie. Zgromadzono na niej ule, w tym również doœć oryginalne, jak choćby jeden w formie miniaturowego koœcioła oraz takie, które dziœ majš już status prawdziwych muzealnych eksponatów. W ramach imprezy odbył się także kiermasz. Można było nabyć na nim m.in. ksišżki i prasę o tematyce kresowej oraz obrazy. Przygotowano też loterię fantowš oraz bufet z tradycyjnymi potrawami, wystšpiła także Orkiestra Miejska. Po raz pierwszy otwarto stoisko „Kresowego słownika biograficznego”. Osoby zainteresowane mogły pobrać stamtšd ankiety potrzebne do redagowania tego wydawnictwa.

ROZŒPIEWANA PRZĽŒNICZKA

Najbardziej oczekiwanym punktem imprezy był sobotni koncert. Tradycjš stało się już, że występujš na nim zespoły pielęgnujšce polskš kulturę na Kresach. Najczęœciej przed szczycieńskš publicznoœciš prezentujš się bardzo młodzi wykonawcy. W tym roku na scenie MDK-u zaœpiewała i zatańczyła młodzież z zespołu Przšœniczka z Landwarowa na WileńszczyŸnie. Działa on przy jedynej polskiej szkole œredniej w rejonie trockim. Występ zespołu oglšdali goœcie z Litwy, w tym zasłużony propagator polskoœci na WileńszczyŸnie Władysław Korkuć, przedstawicielka mera rejonu trockiego Irena Narkiewicz oraz dyrektor szkoły w Landwarowie Franciszek Żeromski. Młodzi wykonawcy zaprezentowali wišzankę znanych piosenek ludowych, polskich i litewskich. Nie zabrakło także tańców. Młodzież z Landwarowa przypomniała w swoim programie folklor różnych regionów kraju, w tym również kurpiowski, bliski wielu mieszkańcom Szczytna. Żywiołowy, pełen kresowego temperamentu występ spodobał się szczycieńskiej publicznoœci, która goršco oklaskiwała zespół z Wileńszczyzny.

BOLĽCZKI MNIEJSZOŒCI

Podczas koncertu dyrektorowi szkoły w Landwarowie przekazano ksišżki zbierane z myœlš o Polakach mieszkajšcych na Litwie. Akcję organizuje Biblioteka Pedagogiczna, na której apel odpowiedzili m.in. uczniowie Zespołu Szkół nr 3. W tym roku dołšczyli do nich również koledzy z ZS nr 1 skupieni w niedawno powstałym Kole Miłoœników Kresów. Organizatorzy imprezy postanowili w szczególny sposób uhonorować Władysława Korkucia. Minęło właœnie dziesięć lat od czasu, gdy dzięki niemu do Szczytna przyjechał na występy pierwszy zespół polski z Litwy. Propagator polskoœci na WileńszczyŸnie, dziękujšc za ciepłe przyjęcie, zapewniał, że kultura przodków trwa i cišgle się tam rozwija. Przy okazji doœć ostro skrytykował litewskie władze. Zarzucił im „utrudnianie życia” mniejszoœci polskiej, która, według Litwinów, izoluje się od nich i nie chce z nimi integrować. Władysław Korkuć przekonywał, że to nieprawda.

- Polacy chcš się integrować i się integrujš - mówił, a na dowód swoich słów przywołał fakt, że zespół Przšœniczka ma w repertuarze również pieœni litewskie. Obchody tegorocznych Dni Kresowych zakończyła w niedzielę 10 czerwca msza œwięta polowa w intencji Kresowian odprawiona przy koœciele œw. Brata Alberta. Udział w niej wzięli członkowie zespołu z Landwarowa oraz poczty sztandarowe.

(łuk)