Wielu osób nie stać na zakup mieszkania za jednorazową zapłatą.

W związku z tym zaciągane są kredyty mieszkaniowe na budowę, na przykład domu jednorodzinnego, na nabycie prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego itd. Jednakże z zaciągnięciem kredytu wiąże się również jego spłata.

Od niedawna skorzystać z pomocy państwa może osoba fizyczna zobowiązana do spłaty kredytu mieszkaniowego, która po dniu 01.07.2008 roku straciła pracę, przez którą należy rozumieć nie tylko zatrudnienie czy inną pracę zarobkową, ale także prowadzenie działalności gospodarczej, podlegającej wpisowi do ewidencji działalności gospodarczej. Ponadto, pomoc ta może dojść do skutku dopiero po zarejestrowaniu się osoby do niej uprawnionej jako bezrobotnej, której przyznano zasiłek dla bezrobotnych. Warunkiem jest również, aby w dniu złożenia wniosku o pomoc posiadała status bezrobotnego. Istnieją jednak sytuacje wyłączające możliwość uzyskania pomocy na spłatę kredytu mieszkaniowego i są to na przykład: utrata zatrudnienia na skutek rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem przez osobę ubiegającą się o pomoc, bądź bez wypowiedzenia z winy pracownika; wypowiedzenie kredytu mieszkaniowego; gdy w chwili

złożenia wniosku o pomoc osoba do niej uprawniona lub jej małżonek jest na

przykład właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu rodzinnego itd. Wysokość pomocy określa się w złotych. Pomoc w spłacie kredytu mieszkaniowego przekazywana jest w ratach miesięcznych i nie może być wyższa niż 1.200 zł. Gdy kredyt mieszkaniowy spłacany jest w walucie obcej, co się zdarza, pomoc również może być udzielona i nie ma ku temu przeciwwskazań. Pomoc w spłacie kredytu mieszkaniowego przyznawana jest na podstawie decyzji starosty. Aby ją otrzymać, najpierw należy złożyć wniosek (wg ustalonego wzoru) w powiatowym urzędzie pracy, w którym osoba uprawniona została zarejestrowana jako bezrobotna. Należy przy tym pamiętać, że wszelkie oświadczenia we wniosku składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, na przykład oświadczenie o okolicznościach uzasadniających przyznanie pomocy musi być zgodne z rzeczywistym stanem rzeczy. Do takiego wniosku niezbędne jest również załączenie oświadczenia instytucji kredytującej, które uprawniony powinien otrzymać w ciągu 3 dni roboczych od dnia złożenia wniosku. Decyzja o przyznaniu pomocy traci ważność w przypadku: utraty statusu bezrobotnego; zbycia przedmiotu kredytowania, spłaty kredytu itd.

Minusem przyznania tej pomocy jest jej zwrotność, co następuje po upływie 2 lat od momentu, w którym ustała płatność rat. W sytuacji zbycia przez osobę uprawnioną na przykład lokalu mieszkalnego objętego kredytem, na którego spłatę udzielono pomocy, jego zwrot następuje w terminie 30 dni od dnia zbycia.

Monika Soliwoda