Wychowankowie Domu dla Dzieci w Pasymiu wzięli udział w spływie kajakowym zorganizowanym przez Grupę Specjalną Płetwonurków RP. Była to dla nich nie tylko niesamowita przygoda, ale też okazja do zdobycia wiedzy na temat korzystania ze sprzętu asekuracyjnego i bezpiecznego uprawiania sportów wodnych oraz nauki wiosłowania.

Spływ pełen frajdy
Organizowane co roku przez Grupę Specjalną Płetwonurków RP spływy kajakowe to doskonała forma aktywnego wypoczynku na łonie przyrody

Grupa Specjalna Płetwonurków RP, na której czele stoi Maciej Rokus, już od dziesięciu lat organizuje w Pasymiu spływy kajakowe dla wychowanków domów dziecka z Warmii i Mazur. Tegoroczny, jubileuszowy, odbył się w sobotę 9 maja. Ze względu na epidemię koronawirusa i potrzebę zachowania niezbędnych środków ostrożności, wzięli w nim udział jedynie podopieczni pasymskiej placówki, łącznie kilkanaście osób. Trasa licząca ok. 10 km wiodła od Pasymia – Ostrowia do stacji PKP. Jak co roku organizatorzy postarali się, by poza udziałem w spływie, uczulić młodych ludzi na kwestie związane z bezpiecznym zachowaniem na wodzie. Uczestnicy kajakowej wyprawy wysłuchali wykładu na temat prawidłowego korzystania ze sprzętu asekuracyjnego i bezpiecznego uprawiania sportów wodnych. Wielką frajdę sprawiła dzieciom także nauka wiosłowania łodzią. – Niektórym szło ciężko, ale najpilniejszą uczennicą okazała się dziewczynka, Nicola, która pomimo bardzo młodego wieku radziła sobie świetnie – podsumowuje szef Grupy Specjalnej Płetwonurków RP Maciej Rokus, który jest także pełnomocnikiem wojewody warmińsko – mazurskiego ds. bezpieczeństwa.

Gościem honorowym imprezy był prezes kopalni soli w Wieliczce, który podarował dzieciom komplet piłek do piłki nożnej, siatkowej i koszykówki. Uczestnicy spływu mieli też zapewniony przez firmę cateringową pyszny gulasz.

Maciej Rokus zapowiada już kolejne kajakowe wyprawy, które chce zorganizować jeszcze w tym sezonie. Mają w nich wziąć udział dzieci ze szkół w Pasymiu, Szczytnie i Jedwabnie.

(kee)

Dziewczęta doskonale radziły sobie z wiosłowaniem
Podczas spływu dzieci poznawały zasady bezpiecznego zachowania na wodzie
Uczestnicy pokonali trasę liczącą ok. 10 km