Współczesna biblioteka to nie tylko wypożyczanie książek. To tu można skorzystać z darmowego Internetu, wypożyczyć audiobooka, czy wysłuchać konceratu. Gmina Szczytno gościła obchodzących w tych dniach swoje święto bibliotekarzy i działaczy kultury.

Spotkanie na CICHEJ POLAMNIE

Po raz kolejny bibliotekarze oraz działacze kultury z terenu powiatu obchodzili swoje święto. Tym razem w piątek 20 maja uczestnicy uroczystości gościli w w ośrodku wypoczynkowym „Cicha Polana” na Wałpuszu.

- Biblioteki w naszej gminie zmieniły wizerunek, zostały gruntownie wyremontowane, a w Szymanach i Olszynach przeniesione do nowych lokali – chwaliła dokonania swojego samorządu Ewa Zawrotna dyrektor Bibliotek Publicznych Gminy Szczytno.

W działających na terenie gminy Szczytno bibliotekach zarejestrowanych jest około 1000 czytelników. Mogą korzystać z coraz bogatszej oferty: z bezpłatnego Internetu, czy coraz bardziej popularnych audiobooków, które są dostępne na zasadzie wymiany z Biblioteką Wojewódzką.

Dominik Szkoda, kierownik Miejskiej Biblioteki w Pasymiu zauważa, że prowadzi chyba najmniejszą bibliotekę w województwie o powierzchni tylko 40 m2 i zarazem jest ... jedynym jej pracownikiem.

- Czytelnictwo w Pasymiu utrzymuje się na stałym poziomie, mamy około 300 czytelników. Spośród 14 tys. książek najchętniej wypożyczane są kryminały, sensacje, literatura kobieca, książki podróżnicze – mówi pan Dominik. Podkreśla, że biblioteka w Pasymiu ma skatalogowane zbiory w Internecie już od czterech lat. W sieci jest opis książki oraz informacja czy można ją w danej chwili wypożyczyć. Niestety w lokalu zajmowanym przez pasymską bibliotekę z powodu ciasnoty nie ma miejsca na komputery dla czytelników.

(iz)/fot. archiwum