Czy czeka nas w najbliższym czasie powstanie Powiatowej Organizacji Turystycznej i Ośrodka Promocji? Co dalej ze Związkiem Gmin Mazurskich? Czy samorządy dogadają się, by wspólnie pozyskiwać pieniądze z funduszy strukturalnych? Okaże się w środę 29 stycznia.

Wielki "zjazd" powiatowych samorządowców i nie tylko organizuje starosta Andrzej Kijewski w środę 29 stycznia. Wśród zaproszonych uczestników znajduje się też m.in. Marek Agopsowicz z Katedry Inżynierii Ochrony Środowiska UWM czy Adam Krzyśków, prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Mowa będzie o wielu różnych problemach, których rozwiązanie każdy samorząd ma w swym zakresie działania. Analizie poddana zostanie sprawa gospodarki odpadami, informacji turystycznej i promocji powiatu, bezpieczeństwo, aktywizacja stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, a nade wszystko opracowanie wspólnej polityki samorządów dla pozyskiwania funduszy strukturalnych UE.

- Ani gminy pojedynczo, ani samorząd powiatowy nie dadzą rady uzyskać i "przerobić" tyle środków, ile można by działając wspólnie. Teraz już nie ma czasu na waśnie, bo jako powiat stracimy szansę na cokolwiek - mówi starosta Kijewski. Zapowiada, że jest to pierwsze, ale nie ostatnie spotkanie samorządowców. Wspólnych spraw do rozstrzygnięcia jest więcej.

Inicjatywa spotkała się z przychylnym przyjęciem, zainteresowaniem, a nawet nadziejami. Czy jednak indywidualne, partykularne interesy i osobiste animozje znowu nie zwyciężą? Niebawem się okaże.

(hab)

2003.01.29