W Chacie Mazurskiej odbyło się spotkanie z historykiem, dr. hab. Zbigniewem Kudrzyckim, który opowiedział o stosunku mieszkańców Warmii i Mazur do niepodległości Polski.

Spotkanie z historią
Dr hab. Zbigniew Kudrzycki wraz z prezes Towarzystwa Przyjaciół Szczytna Anną Bogusz

Towarzystwo Przyjaciół Szczytna, organizując cykl spotkań pod nazwą: „Sto minut historii w Chacie Mazurskiej”, zaznacza swój udział w projekcie: „Sto wydarzeń na 100-lecie Niepodległości”.

Gościem wtorkowego spotkania (22 maja) w Chacie był dr hab. Zbigniew Kudrzycki – znawca historii Mazur, współzałożyciel Komitetu Redakcyjnego i od lat przewodniczący Rady Redakcyjnej „Rocznika Mazurskiego”, wójt gminy Rozogi.

Przybyli na spotkanie goście, wysłuchali prelekcji na temat: „Mieszkańcy Warmii i Mazur wobec niepodległości Polski w XIX i XX w.” Prelegent poruszył wiele interesujących wątków, związanych z istotnymi wydarzeniami historycznymi ówczesnej Europy i Polski wskazując, że na ziemi mazurskiej, postrzegano je z zupełnie innej perspektywy. Uczestnicy spotkania chętnie włączali się w dyskusję po prelekcji i długo jeszcze nie gasły światła, w gościnnej Chacie Mazurskiej.

(a)