Udział Szczytna w Wiosennym Sprzątaniu Warmii i Mazur został doceniony przez organizatorów akcji. Nasze miasto, wraz z Olsztynem i Elblągiem znalazło się w gronie najlepszych w województwie.

Sprzątanie na szóstkę

ZAWSZE COŚ NOWEGO

Wiosenne Sprzątanie Warmii i Mazur organizowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pod patronatem marszałka województwa odbyło się w dniach 25-29 kwietnia. Akcję przeprowadzono się już po raz szósty. W tym roku przyświecało jej hasło "Chcesz mieć czysto - sprzątaj środowisko". W trakcie jej trwania, na szczycieńskie ulice, do parków, nad jeziora i bagna wyruszyły zastępy uczniów miejskich szkół, strażacy z KP PSP, członkowie Koła Wędkarskiego "Sum", działkowicze oraz pracownicy Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego. Plonem kilkudniowego sprzątania miasta było zebranie aż 471 sześćdziesięciolitrowych worków z odpadami, wśród których znalazły się m.in. stare opony, lodówki, telewizory oraz masa foliowych opakowań. Wszystkie śmieci trafiły potem do segregacji. Uroczyste podsumowanie akcji miało miejsce podczas konferencji, która odbyła się 13 czerwca w Olsztynie. W trakcie jej trwania specjalnymi statuetkami uhonorowano miasta najbardziej zaangażowane w proekologiczną inicjatywę. Oprócz Olsztyna i Elbląga, w gronie wyróżnionych znalazło się także Szczytno.

W tym roku w wielkie sprzątanie zaangażowało się o 400 osób więcej niż w poprzedniej edycji. Naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta Lucjan Wołos podkreśla, że za każdym razem organizatorzy szczycieńskiej akcji starają się wymyślić coś nowego.

- Rok temu nowością był udział strażaków i płetwonurków, którzy oczyszczali dno jezior. Tym razem wystosowaliśmy apel do samorządowców i urzędników, by również i oni włączyli się do sprzątania.

Na szczególną uwagę zasługuje jednak udział w akcji dzieci i młodzieży ze szczycieńskich szkół.

- Jestem zauroczony ich postawą i zaangażowaniem. To samo mogę powiedzieć o nauczycielach. Bardzo im za to dziękuję i mam nadzieję, że nadal będzie można na nich liczyć - mówi Lucjan Wołos.

EKOLOGICZNY OŚRODEK

Swój spory udział w proekologicznej inicjatywie mieli uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Ekozespół działający przy internacie w nagrodę za swój wkład w sprzątanie Szczytna, otrzymał nagrodę w postaci zestawu do badania czystości wody. Podopieczni SOSW angażowali się w działania służące środowisku przez cały miniony rok szkolny. Już po raz czwarty wzięli udział w wojewódzkim konkursie "Program ekozespołów w mojej szkole" pod hasłem "Zakupy i żywność". W ramach prowadzonych zajęć podejmowali szereg inicjatyw służących podnoszeniu świadomości ekologicznej. Od kilku lat podopieczni ośrodka prowadzą też zbiórkę surowców wtórnych i wspomagają schronisko dla zwierząt przy ulicy Łomżyńskiej. W nagrodę za swoje zaangażowanie w ochronę środowiska wyjechali na trzydniową wycieczkę w ramach Zielonej Szkoły do Terenowej Bazy Edukacji Ekologicznej "Perkoz" nad jeziorem Pluszne. Uczennica ośrodka Aneta Piotrowska z Wólki Szczycieńskiej wzięła udział w organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie konkursie "Ekologia - wybór przyszłości". Pod kierunkiem opiekuna pisała pracę na temat "Moje działania na rzecz ochrony przyrody i środowiska". Nagrodą w konkursie było zdobycie mandatu posła XII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

(łuk)

2006.06.28