Ogłuszający huk dobywający się z błyskawicznie odpalanych motopomp, strażacy w bojowych strojach śmigający z sikawką slalomem między słupkami i po równoważni, to główne atrakcje, które przyciągnęły miłośników sportów strażackich na Międzyszkolny Stadion przy ul. Sienkiewicza.

Strażacki tor przeszkód

W minioną sobotę najlepsze strażackie drużyny ochotnicze z powiatu, które wyłoniono drogą kilku eliminacji gminnych, wystartowały w III Powiatowych Zawodach Sportowych Pożarniczych Jednostek OSP. Całą oprawę zmagań przygotowali profesjonaliści, czyli zawodowcy ze szczycieńskiej Komendy Powiatowej. Co ciekawe, obok dziesięciu drużyn męskich wystąpiły w zawodach także zespoły dziewczęce - z Dźwierzut oraz Jedwabna. Młode strażaczki pokazały, że sztuka obcowania z motopompami, czy rozwijanie węży to nie tylko męska domena.

Pierwszą konkurencją była pożarnicza sztafeta 7 x 50 m. Siedmiu strażaków musiało pokonać kolejno tor przeszkód, równocześnie rozwijając węże. Po niej przyszła kolej na ćwiczenie bojowe. Ta konkurencja polegała na błyskawicznym odpaleniu motopompy, założeniu ujęcia wodnego i powalenia strugą wody kilku pachołków oraz wprawieniu w ruch specjalnej obrotnicy. Wszystko to w pełnym rynsztunku, tj. w bojowych, ciężkich mundurach z toporkiem u boku i w potężnych, chroniących przed ogniem hełmach.

Ekipa OSP Jedwabno I, która w poprzednich mistrzostwach (2003 r.) zdobyła pierwsze miejsce, również i w tym roku okazała się najlepsza. Strażacy ochotnicy z tej wsi zwyciężyli zarówno w konkurencjach męskich, jak i kobiecych.

Marek J. Plitt

2005.09.21