Jeszcze w tym roku w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szczytnie powstanie ścieżka edukacyjna dla dzieci w wieku 7 – 10 lat. W specjalnie zaadaptowanych pomieszczeniach będą one mogły przekonać się m.in., jak wygląda pożar lasu czy łąki oraz jakie zniszczenia powoduje ogień w mieszkaniu. Do realizacji zadania dorzucił się miejski samorząd.

Strażacy będą edukować
Symboliczny czek na 20 tys. zł komendant Grzegorz Rybaczyk odebrał z rąk burmistrza Krzysztofa Mańkowskiego (z lewej) w asyście przewodniczącego Rady Miejskiej Tomasza Łachacza

Rada Miejska w Szczytnie zdecydowała o przekazaniu 20 tys. zł Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szczytnie na utworzenie ścieżki edukacyjnej dla najmłodszych. Ma ona powstać w szczycieńskiej strażnicy. - Plan je st taki, abyśmy całe lewe skrzydło komendy na drugim piętrze przeznaczyli pod pięć sal edukacyjnych – tłumaczy st. bryg. Grzegorz Rybaczyk, komendant powiatowy PSP w Szczytnie. W specjalnie zaadaptowanych pomieszczeniach znajdą się m.in. sala multimedialna, sala obrazująca pożary w lasach i na łąkach, a także skutki działania ognia w pomieszczeniu mieszkalnym. Dzieci będą też mogły, za pomocą trenażera, próbować swoich sił w walce z żywiołem. - Mam nadzieję, że zadanie uda się zrealizować do końca listopada - zapowiada komendant Rybaczyk.

W kosztach realizacji przedsięwzięcia partycypuje także Komenda Główna PSP (22 tys. zł) i powiat szczycieński (20 tys. zł). Współpracę przy powstaniu ścieżki edukacyjnej zadeklarowały również Lasy Państwowe.

(ew)