Blisko 700 zł zebrali strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szczytnie. Pieniądze trafiły do Stowarzyszenia Rodzin Zastępczych „Lepsze Dzieciństwo”.

Strażacy wsparli rodziny zastępcze
Zebrane pieniądze członkinion stowarzyszenia Danucie Zbrzeźniak (z lewej) i Ewie Miłońskiej przekazali komendant powiatowy PSP bryg. Grzegorz Rybaczyk i dowódca Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej kpt. Łukasz Wróblewski (z prawej)

Na szczycieńskich strażaków można liczyć nie tylko w razie zagrożenia zdrowia i życia, kiedy niosą pomoc ofiarom wypadków czy pożarów. Chętnie pomagają również tym, którzy potrzebują innego rodzaju wsparcia. Przez kilka lat w okresie przedświątecznym angażowali się w akcję „Szlachetna Paczka”. W tym roku postanowili wspomóc dzieci z rodzin zastępczych. W ramach zorganizowanej w komendzie zbiórki pieniężnej uzyskano blisko 700 złotych. Pieniądze trafiły do Stowarzyszenia Rodzin Zastępczych „Lepsze Dzieciństwo”, które skupia rodziny zastępcze, głównie zawodowe. - Otrzymane środki zostaną przeznaczone na integrację dzieci, organizację warsztatów i imprez, a także promowanie rodzicielstwa zastępczego – mówi Ewa Miłońska, koordynator pieczy zastępczej w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Szczytnie i jednocześnie sekretarz stowarzyszenia.

Obecnie na terenie powiatu szczycieńskiego funkcjonują 92 rodziny zastępcze, w których przebywa 138 dzieci. Sekretarz stowarzyszenia przyznaje, że rodzin takich potrzeba dużo więcej, ale w ciągu ostatnich trzech lat chętnych do ich prowadzenia nie przybywa. Jak tłumaczy, ludzie nie są tym zainteresowani. Głównym powodem jest to, że do rodzin zastępczych trafiają zwykle dzieci sprawiające problemy wychowawcze oraz chore, wymagające częstych wizyt u lekarzy. - Te dzieci mają tak duży bagaż złych doświadczeń, że nie ma się co dziwić, że bywają trudne – mówi Ewa Miłońska.

Stowarzyszenie Rodzin Zastępczych „Lepsze Dzieciństwo” funkcjonuje od 2010 r. i ma status organizacji pożytku publicznego. Na jej cel można przeznaczyć 1% podatku. Wystarczy tylko w odpowiedniej rubryce zeznania podatkowego wpisać nazwę stowarzyszenia i numer KRS: 0000392331.

(ew)